Így védd ki, hogy megvezessenek az online randizás világában!

Az online társkereső oldalak népszerűsége töretlen. Az oldalakra regisztrálók zöme valóban azzal a céllal van jelen a párkereső oldalon, hogy társat találjon, csak épp nem is gondolnák, mennyi kockázatot rejt, ha túlzottan megbíznak egy ismeretlenben csetelés közben, vagy az online ismerkedést követő személyes találkozón. Az alábbi néhány tanácsot megfogadva elkerülhetjük, hogy megvezessenek, vagy anyagilag megkárosítsanak.

férfi és nő arcukat eltakaró szívvel
Kép: Freepik

Miért fontos az online önvédelem a randizás során?
 

„Ha anyagilag megkárosítanak, vagy valaki erőszakosan viselkedik, a honlap üzemeltetői nem vonhatók felelősségre, épp ezért rendkívül fontos, hogy felkészüljünk »önvédelemből«. A társkereső alkalmazások a nyílt forrású információgyűjtés kiindulópontjai is lehetnek, hiszen a felhasználók olyan adatokat is megadhatnak magukról, amelyek a műveleti biztonságot vagy információbiztonságot veszélyeztetik.

Néhány oldalon megjelent a szervezett bűnözés, emberek és robotok egyaránt azon dolgoznak, hogy kifosszák a felhasználókat. Sőt van, hogy maga az oldal akarja lehúzni őket.


Ezeknél a cégeknél úgynevezett animátorok dolgoznak, akik egyszerre több tucat profilt kezelnek, tehát nem valós, kapcsolatot kereső emberekkel beszélgetnek a felhasználók. A céljuk, hogy minél hosszabb ideig fenntartsák a tagok érdeklődését, és azok egyre nagyobb értékű csomagra fizessenek elő, vagy hosszabbítsák meg a tagságukat” – magyarázza dr. Bányász Péter kiberbiztonsági szakértő, az Eötvös József Kutatóközpont Kiberbiztonsági Kutatóintézetének kutatója, és dr. Bátki Pál büntetőügyvéd.

Ezeket tartsd be, hogy ne vezessenek meg online randizás során!
 

  • Internetes társkeresés során érdemes a fizetős oldalakat előnyben részesíteni, mert azok garanciát nyújtanak arra, hogy a felhasználók adatait zártan kezelik.
  • Amikor létrehozol egy profiloldalt egy online társkereső oldalon, ügyelj arra, hogy ne legyenek nyilvánosak a személyi adataid.
  • A felhasználónevedből ne derüljön ki, hogy ki vagy, ne szerepeljen benne a vezetékneved, ellenkező esetben a Google-ben vagy a közösségi oldalakon hipp-hopp megtalálhatnak, „felkészülhetnek” belőled. Egy pszichopata vagy egy narcisztikus számára különösen nagy „kincs” ez!
  • Ne szerepeljenek a profilodban az elérhetőségeid! Amikor ismerkedsz valakivel, csak akkor add meg a telefonszámodat, e-mail-címedet, amikor már tökéletesen biztonságban érzed magad.
  • Az olyan alkalmazások, mint a Tinder, kapcsolódhatnak a Facebookhoz, az Instagramhoz és még a Spotify-hoz is. Biztonságosabb a társkereső alkalmazásra nem ezen oldalakon keresztül belépni, így – elvileg – nem kerülhet ki rólad semmilyen információ, például telefonszám vagy a közösségi média fiókod adatai.
     

Csak fokozatosan ossz meg információt!

Fokozatosan szabad csak megnyílni, hallgassunk a megérzéseinkre, és legyünk óvatosak! Ha például valaki túlzottan előrerohan, és a közös nyaralást tervezi veled, miközben még nem is találkoztatok, akkor vedd észre a helyzet irrealitását! Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, valószínűleg nem igaz.

Internetes bűnözés
 

  • Soha senkinek ne add ki a bankszámlaszámod, a hozzá tartozó jelszavad, és ne utalj pénzt! A Tinder-csaló óta tudjuk, mindig gyanús kell, hogy legyen, ha szóba kerül a pénz. Érdemes ellenőrizni az IP-címet is, hogy az a felhasználó, akivel beszélgetsz, melyik országban tartózkodik. Ha például kiderül, hogy Nigériában vagy Dubaiban, az elég gyanús. 
  • Ne szaladj bele a pénzkérőcsapdába, akkor se, ha az illető azt írja, jótékony célra gyűjt, vagy, hogy neked szeretne kedveskedni a pénzedből vett holmival. Ha ezeket a jeleket észleled, szakítsd meg a kapcsolatot az illetővel, akár valós, akár kreált profilról van szó.
Kép
internetes csalók
Kép: Freepik

Ne írd meg őszintén, pontosan hol jársz, hol laksz!

Sokan ellenállhatatlan vágyat éreznek arra, hogy megosszák ismerőseikkel, mikor hol tartózkodnak, és mit csinálnak éppen. Könnyen előfordulhat, hogy mire a család hazaér, már csak hűlt helyét találja az értékeinek.

  • Kerüld, hogy valós időben posztolsz! Ha épp két-háromórás filmet nézel meg egy moziban, előtte ne tedd ki storyba, melyik moziban vagy, mit nézel meg.
  • Ha már a videós csetelés fázisában vagytok, a háttered legyen a fal, egy polc, szóval olyasmi, ami nem árulkodik az anyagi helyzetedről.

Pucér képek küldése
 

  • Ha az illető a meztelen testéről, esetleg a nemi szervéről küld fotót, és arra kér, hogy te is küldj magadról, nehogy te érezd magad kellemetlenül, amiért nem teszed meg! Az elküldött fotókkal zsarolhatnak, komoly károkat okozhatnak neked érzelmileg és anyagilag is. Ha bárki így nyilvánítja ki az érdeklődését, szimpátiáját irántad, akkor valószínűleg nincsenek komoly szándékai.
  • Fontos, hogy a fényképek, amik felkerülnek ezekre az oldalakra, általános képek legyenek, későbbi visszaélésre ne adhassanak okot.

Ha már élőben is találkoznátok

  • Tervezd meg a randitokat! Csak ott és annyi ideig találkozzatok, ami mindkettőtöknek megfelel. Elsősorban magadra, a saját igényedre legyél tekintettel, ne a másikéra. Találkozz vele pár alkalommal nyilvános helyen!
  • Legalább egy ismerősöd tudja, hol vagy, és beszéljétek meg, hogy megadott időpontban felhívod. Legyen ott a gyorshívószámaid között a 112-es gyorshívószám is!

Nehogy elhidd, hogy tényleg Johnny Deppel csetelsz!
 

Legyen gyanús, ha a veled ismerkedni szándékozó férfi vagy nő túl szép („megcsinált”), vagy ha ismert ember fotóját állítja be profilképének! Az ilyenek a vonzás-szimpátia elvére építenek. Hiszik, hogy a szép emberek iránt gyorsabban alakul ki a bizalom.


Belelátnak a mindennapjaidba úgy, hogy nem is tudsz róla!

Egyes kémprogramok rögzítik a billentyűleütéseket, a webhelyeken vagy más programokban megadott adatokat. Ha valaki ártani akar neked, akkor ezeket a gyűjtött adatokat a személyazonosságod eltulajdonítására is felhasználhatja. Az ilyen programok sokféleképpen települhetnek a számítógépre, de a leggyakrabban ingyenes játékokra való meghívásban, képernyővédőkben bújnak meg. Telepíts olyan kémprogram elleni szoftvereket, amelyeknek köszönhetően biztonságban érezheted magad!

Ha minden óvintézkedésed ellenére becsaptak, megkárosítottak, abuzáltak, tégy feljelentést a lakóhelyed szerint illetékes rendőrkapitányságon, de bejelentést tehetsz bármely rendőri szervnél is, vagy telefonon, a 112-es segélyhívó számon.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti