Környezetvédelem és kereszténység – Hogy eljöjjön a mi országunk!

A környezetvédelem fontos ügy, mindannyiunk jövője a tét. Egyre trendibb szelektíven gyűjteni a szemetet, a helyi terméket választani, biciklire cserélni az autót és képben lenni, ha az avarégetés káros hatásairól esik szó. Azt azonban még kevesen gondolták végig, hogy a zöld szemléletmód és a keresztény értékrend nincs is olyan távol egymástól.

Kép: Képmás szerkesztőség
Kép: Képmás szerkesztőség

Kép: Képmás szerkesztőség

Ráérős hétvégi ebéd a teraszon, majd hátradőlünk a széken, arcunkat a nap felé fordítjuk, és élvezzük a meleg sugarak simogatását. Délután körbesétálunk a kertben, látjuk, hogy már készülődik a virágzásra a tulipánfa, és rügyezik az áfonyabokor. Idilli kép, ugye, kedves Olvasó?

A bökkenő csak az, hogy novembert írunk. A télikabátokat már elhoztam a tisztítóból, a sálak, sapkák kimosva várnak a bevetésre, de egyelőre hiába. Mint mindenki, én is olvasom a híreket arról, hogy az elmúlt napokban ötvenéves hőmérsékleti rekordok dőltek meg. Persze lehet legyinteni, és azt mondani, hogy máskor is volt már enyhe a november, de attól még a tények makacs dolgok. Aki nap mint nap küzd a poloskainvázióval, az pláne érzékeli…

A klímaváltozás, a környezetvédelem, a zöld életmód része lett a közbeszédnek, és ez mindenképpen jó dolog. Azt tapasztalom, hogy rendre előkerül ez a téma a munkahelyeken, a baráti társaságokban, a családokban. Jó látni, hogy egyre többen tekernek bringával a melóba, hordanak magukkal vászonból készült bevásárlószatyrot, és valóságos divat lett piacra járni. Keresztény körökben azonban csak elvétve találkoztam a témával, ami elgondolkodtató.

Kereszténység és környezetvédelem? Hogy jön ez a kettő egymás mellé?

Lehet, hogy a fogalmak párosítása elsőre meglepő, de ha komolyabban belegondolunk, a teremtett világunk védelme tulajdonképpen keresztény kötelességünk. Hiszen ajándékba kaptuk ezt a Földet és annak javait…

Ha zöldíteni szeretnénk háztartásunkat, az kicsit olyan, mint a megtérés folyamata: kezdetben csak azt érzékeljük, hogy nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, elégedetlenek vagyunk, aztán keresni kezdjük a változás módját, majd eljutunk egy magasabb minőséghez.

Látjuk a hétről-hétre felhalmozódó PET-palackokat a konyhai szemetes mellett, a folyton dugig megtelő kukát, a felesleges szórólapokat és reklámkiadványokat a postaládánkban. Látjuk, és egy szép napon elegünk lesz. És beszerzünk egy vízszűrőt. Nem fogadunk el mindenhez külön zacskót. Jól látható helyre kiírjuk, hogy nem kérünk több ingyenes újságot.

A túlfogyasztás mérséklése, a felesleges dolgokról való lemondás nemcsak a környezetünknek tesz jót, hanem természetes egy hívő ember számára. Vagy legalábbis az kellene, hogy legyen.

Gondoljuk csak bele! Valahányszor úgy döntünk, kidobás helyett elajándékozzuk a megunt vagy épp kinőtt ruhákat, cipőket, jót teszünk egy felebarátunkkal. Minden alkalommal, amikor az avokádó és a mangó helyett a helyi, szezonális gyümölcsöket választjuk, gyakoroljuk egy kicsit a lemondást. Ha nem cseréljük le évente a mobilunkat, elektronikai cikkeinket, csak mert épp kijött valami újabb és menőbb modell, ha elromlott tárgyaink nem a szemétben végzik, hanem megjavíttatjuk őket, akkor az mi, ha nem az önmérséklet és az alázat szép példája? Ha vásárlás helyett magunk készítünk meglepetést családtagjainknak, barátainknak, a Láthatatlan Szeretetet tesszük láthatóvá.

„Ha tudnám is, hogy holnap elpusztul a világ, még akkor is ültetnék egy almafát” – mondta Luther Márton. A zöld életmód, a fenntarthatóság elvének gyakorlása logikusan következik a keresztény értékrendünkből. Jó lenne, ha ezt a templomainkban is hallanánk időnként. Mert az nem elég, ha csak egymás között beszélgetünk a témáról, vagy riogató, valóságos földi pokolt vizionáló, a klímaváltozás veszélyeit taglaló cikkeket osztunk meg a közösségi oldalakon. A lájkok és a megosztások gyűlnek ugyan, de változás ettől még nem lesz. Ahhoz tudatosság, cselekvő szeretet és remény kell. És hit abban, hogy már egyetlen felelős döntés is számít.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti