Jaksity Kata: „Nekünk, nőknek meg kell értenünk, hogy csak akkor tudunk adni és ellátni a szeretteinket, ha mi magunk egészségesek vagyunk.”

Ritkán ad interjút, amikor viszont hallatja a hangját, annak mindig nyomós oka van, mert azzal fontos társadalmi témára szeretné felhívni a figyelmet. Jaksity Kata, a Richter Egészségváros örökös háziasszonyaként, a Felelősen Magadért Egyesület elnökeként hosszú évekkel ezelőtt elhatározta, hogy felhívja nőtársai figyelmét arra, az ő jólétük közös társadalmi érdek, figyeljenek oda magukra és ne szégyelljék a problémáikat, arról bátran beszéljenek és osszák meg olyan közösségekkel, amelyek pont ezzel a céllal jöttek létre.

Jaksity Kata
Fotó: Zuglói Lapok/ZGL Média – Subits-Tóth Gergely

Mikor kezdtél el jótékonykodni és mi volt az első ügy, amit támogattál? 
A jótékonykodás, az önkéntes segítségnyújtás fontosságát gyakorlatilag az anyatejjel együtt szívtam magamba. Kiskoromtól kezdve azt láttam, hogy ha valaki bajba került a környezetünkben, anyukám elsőként kezdte el összegyűjteni a holmikat, élelmiszert vásárolt, és már vitte is a rászorulóknak. Pedig akkoriban a jótékonykodásnak még nem volt olyan kultúrája, mint napjainkban illetve sokáig élt az a tévhit az emberekben, hogy az adakozás csak a pénzről szólhat. Amikor a tévés világba bekerültem, és elkezdtek írni rólam az újságok, rögtön úgy éreztem, az ismertségemet szeretném arra használni, hogy jó ügyek mellé álljak és felhívjam az emberek figyelmét a segítségnyújtás fontosságára.  

24 évvel ezelőtt Tunyogi Erzsike Gyógyító Játszóházának karácsonyi ünnepségére vittem először játékokat és egészen 2020-ig jártam vissza hozzájuk minden évben. Itt halmozottan sérült gyermekek korai fejlesztésével foglalkoznak 6 éves korig egy speciális módszerrel. Nagyon kis helyen, egy egyszobás lakásban dolgoztak és szerettek volna nagyobba menni, ahol több gyereket tudnak fogadni. 

Így vetődött fel bennem az ötlet, hogy szervezek egy jótékonysági estet, ami annyira jól sikerült, hogy megvalósulhatott az álom: át tudtak költözni máshová, ahol azóta is működnek. 


Aztán 2012-ben a TED-X kért fel arra, hogy tartsak előadást az önkénteskedésről. Rengetegen odajöttek hozzám és elmondták, én inspiráltam őket arra, hogy jótékonykodni kezdjenek és felismerték, ennek mekkora ereje van. Szerencsére ilyen értelemben a közösségi média is a segítségünkre van, hiszen egy-egy fontos ügynek a híre pillanatok alatt körbefutja a világot. Amikor azt látom, mennyien mozgósítják az erőforrásaikat, ajánlják fel a rendelkezésükre álló lehetőségeket – legyen az pár száz forint, élelmiszer vagy szakmai segítség –, mindig megnyugszom, hogy még nincs olyan nagy baj ezzel a világgal. 

Hogyan született meg a Felelősen Magadért Egyesület megalapításának ötlete? 
2002-ben a Klub Rádióban indult egy műsorom Női vonal címmel, melyben olyan, a mai napig tabuként kezelt témákat dolgoztam fel szakemberek segítségével, mint a meddőség, a lombikprogram, az örökbefogadás, a mióma kérdése. A miómával foglalkozó beszélgetés során döbbentem rá, az orvost hallgatva, hogy ez az elváltozás a fogamzóképes korú nők negyedét érinti, és bár életminőséget jelentősen rontó fájdalmakkal jár, mégsem fordulnak szakemberhez, nem beszélnek róla, mert szégyellik. Így tulajdonképpen teljesen egyedül maradnak egy olyan betegséggel, aminek kezelése életbevágóan fontos lenne.

Szülész-nőgyógyász, szexuálterapeuta, újságíró és kommunikációs szakértő alapítótársaimmal, akiket barátaimnak is mondhatok, sokat beszélgettünk arról, hogy ezen változtatni kell, és rengeteget gondolkoztunk azon, miként tudnánk a legjobban támogatni a nőket abban, hogy tudatosak legyenek, ha az egészségükről van szó.

Sok-sok egyeztetés után jött a közös ötlet, hogy ezekről a női egészséget érintő problémákról beszélni kellene és szükség lenne egy olyan csatornára, amely egyrészt az információk átadására alkalmas, másrészt fórumként is működik, ahol az érintettek szégyenkezés nélkül feltehetik a kérdéseiket, segítséget kapnak, miközben olyanokkal is találkozhatnak, akik hasonló problémákkal küzdenek. Így született meg a Felelősen Magadért Egyesület, mely immár közhasznú betegszervezetként, 6 éve működik, és támogatja a nőket egészségük megőrzésében.  

Neked mi a szereped az egyesületben? 
A FEME kis közösségébe mindenki hoz valamit. Én egy csatorna vagyok, az ismertségemet, kommunikációs szakemberi tudásomat tudom adni ahhoz, hogy beszéljünk a nőkhöz, hogy szánjanak rá időt és foglalkozzanak magukkal. Sajnos azt tapasztalom, hogy miközben mi, nők mindenkiről szeretünk gondoskodni, magunkra már kevés időt hagyunk. Pedig meg kell értenünk, hogy csak akkor tudjuk ellátni a családunkat, szeretteinket, ha mi magunk egészségesek vagyunk. 

A PCOS, az endometriózis, a mióma mind olyan tünetekkel járnak, amelyekről még a barátnőinkkel sem beszélünk. 

Mert szégyelljük, hogy folyamatosan fáradtak vagyunk, iszonyú fájdalmaink vannak vagy éppen annyira ömlik belőlünk a vér, hogy el sem tudunk indulni otthonról. Mi pedig pont arra biztatjuk a nőket, hogy igenis meséljék el, ha valami nem komfortos! Mert sosem lehet tudni, hogy nincs-e a társaságban még más is, aki érintett. 

Kép
Jaksity Kata Felelősen Magadért Egyesület
Fotó forrása: Felelősen Magadért Egyesület Kép: Jenei Levente

Számtalan veled készült interjúban hangsúlyozod a női közösségek, a baráti háló erejét. Miben látod ezeknek az emberi összekapcsolódásoknak a lényegét? 
Nagyon sokat számít, ha tudunk ventillálni a minket nyomasztó, aggasztó dolgokról. Amikor anyává válik valaki vagy egészségügyi problémái vannak, akkor a barátnők megtartó ereje, a sorsközösség vállalása kifejezetten fontos. Amikor a YALE Egyetem coachinggal kapcsolatos kurzusát csináltam, ott az egyik feladatunk egyszer az volt, hogy dicsérő üzenetet kell valakinek küldenünk. Én az egyik barátnőmnek küldtem, és azóta a baráti társaságban, szélesebb körben is bevezettük azt a szokást, hogy kifejezzük a hálánkat a másik iránt, megdicsérjük egymást. A női barátság egy erős megtartó erő, kapocs a rohanás közepette; drasztikusabb, traumatikusabb helyzetekben meg pláne. A mentális egészség szempontjából nélkülözhetetlen. Csak nem szabad arról megfeledkezni, hogy ápolni kell. 

Amerikában a dicséretnek hatalmas kultúrája van. Idegen emberek megállnak, hogy megdicsérjék a frizurádat, a ruhádat vagy hogy milyen szép vagy. Ezek apróságok és felszínesnek tűnhet, de nagyon jólesnek és szebb lesz tőle a napunk. Annak is, aki adja a bókot és annak is, aki kapja. A pozitív hozzáállás, a figyelmesség még az olyan kapcsolatokat is képes jobbá tenni, ahol eredetileg nem volt meg a szimpátia. Érdemes kipróbálni, milyen változások mennek végbe egy másik emberben annak hatására, hogy kedvesek vagyunk vele. Megváltozik a kapcsolat dinamikája és mindenkinek jobb lesz tőle a napja. Ráadásul bizonyított tény, hogy ha dicsérsz valakit, magadat is jobbnak kezded érezni és elindul egy pozitív spirál. A pozitív cselekedetek és gesztusok csak felfelé húzzák az embert és a környezetét is.  

A pozitív megerősítés valóban nagyon jót tenne a nőknek, mert én pont azt látom, hogy rengeteg elvárásnak kell megfelelniük, miközben számtalan kritika éri őket. 
A sokféle elvárás, a korunkra jellemző szépség- és fiatalságkultusz is nyomasztóan hat a nőkre. Gondoljunk csak arra a trendre, hogy megszólnak, ha szülés után pár hónappal még pluszkilók vannak rajtad. Ez azért is nagyon problémás, mert nem veszi figyelembe, hogy a női testnek fontos biológiai funkciója az anyaság, a baba kihordása. A pluszkilóknak pedig az a valódi feladata, hogy a zsírpárnákkal a babát védje, egészséges fejlődését biztosítsa. Persze a női test képes arra, hogy „leszálkásodjon” akár pár hét alatt is, csak az éppen egyáltalán nem egészséges. És ezzel nem azt akarom hangsúlyozni, hogy engedjük el magunkat, hanem azt, hogy kerüljük a túlzásokat, a drasztikus fogyókúrákat. A túlzásba vitt edzés és a koplalás ugyanis bizonyítottan olyan súlyos problémákat okozhat, ami meddőséghez, teherbeesési nehézségekhez és szülés közbeni komplikációkhoz vezethet. Ne legyünk végletesek és ne áldozzuk fel az egészségünket egy aktuális és kifacsarodott szépségtrend oltárán!

Kép
Jaksity Kata Felelősen Magadért Egyesület fotó
Fotó forrása: Felelősen Magadért Egyesület Kép: Jenei Levente

Te mennyire vagy egészségtudatos? 
Én fiatal koromtól kezdve hallgatok a testemre és felelősségteljesen élek, de nem sanyargatom magam. Számomra az a természetes, hogy ha tapasztalok valami szokatlant – például a menstruációm során – akkor felkeresem az orvosom. 

Soha nem hagytam ki az éves nőgyógyászati szűrést sem, ami elengedhetetlen, és a barátnőimre is rá szoktam szólni, ha húzzák-halasztják a vizsgálatot. 

Jó, ha egymásra is figyelünk! Sajnos mi nők megszoktuk, hogy tűrjük a fájdalmat, legyintsünk kisebb-nagyobb panaszokra, mondván, hogy „női dolog”. Ezt a szemléletet át kell állítani magunkban, hiszen ezzel nem teszünk jót sem magunknak, sem a családunknak. 

Anyaként nagy a felelősségünk, hogy mit adunk útravalóul a lányainknak. Te mire tanítod Jázmint, mit szeretnél neki leginkább megtanítani? 
Az önelfogadást, a saját teste szeretetét és az egészséges életmódot, hogy figyeljen oda magára, de ne facsarja ki a testét. Igyekszem én is olyan szokásokat kialakítani nála, amelyek hatására az étkezéshez, saját testéhez való viszonya egészséges lesz felnőtt korában is és nem jelent majd egy életre szóló küzdelmet. A nőiességhez, szépséghez való viszony kapcsán pedig azt szoktam neki tanácsolni, hogy viselje büszkén a szépségét, de ne kérkedjen vele, sose felejtse, hogy az igazi szépség nem látható, hanem belülről fakad, a kedvességéből, a figyelmességéből, és ezt ápolja. 

Elérhetőségek: 
KEZDŐLAP (feme.hu) 
Felelősen magadért | Facebook 
FEME - Nőkről, nőknek - tabuk nélkül | Podcast on Spotify 
FELELŐSEN MAGADÉRT EGYESÜLET - YouTube

A cikk a Felelősen Magadért Egyesület támogatásával készült.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti