Az erőszak áldozatainak védelme fontosabb, mint bármikor!

Sajnos nem mindenkinek jelenti a karantén-időszak a lelassulást, a befelé figyelést vagy a meghitt családi beszélgetéseket. A kényszerű otthoni összezártság sokakban növeli a kapcsolati és családon belüli érzelmi, fizikai, szexuális vagy verbális erőszakos hajlamot. Mit tehet ilyenkor a bántalmazott? Hova fordulhat, és hogyan kérhet segítséget anélkül, hogy gyanút ébresztene a bántalmazóban?

Kép: Freepik

A stressz egyébként is növeli az erőszak kockázatát, ebből pedig a járvány idején még azoknak is jut elég, akik kiegyensúlyozott kapcsolatban élnek. Egy bántalmazott személy ilyenkor még kiszolgáltatottabbá és tehetetlenebbé válik, a folyamatos fenyegetettség és bezártság szinte teljesen elveszi az esélyét attól, hogy rendőrségre menjen vagy egy baráttól kérjen segítséget.

Az otthoni bezártság fokozza az agresszív bántalmazó bátorságát, aki teljes kontroll alatt tarthatja párját, telefonálását a nap huszonnégy órájában ellenőrizheti.

„Az a pár óra nyugalom sincs, amíg tart a munkaidő. Nincs mód szólni a szülőknek, a kollégáknak, ráadásul ilyenkor gyakrabban történik szexuális bántalmazás, ebből következik, hogy több lesz a nem várt terhesség is. Kínában például drasztikusan megemelkedett, csaknem ötszörösére nőtt a segélykérések száma az elmúlt időszakban” – mondja a téma szakértője, Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatója. A francia belügyminiszter is arról számolt be, hogy a kapcsolati erőszakról szóló bejelentések száma több mint 30%-kal nőtt azóta, hogy az ország lakosságának többsége március 17. óta kényszerűen otthon tartózkodik. Az Egyesült Királyságban 25%-kal nőtt az otthoni abúzusok miatti segélykérések száma, Spanyolországban 12%-kal többen hívták a nemi erőszak esetén segítséget nyújtó „forró drótot”.

Rácsok Balázs is az esetszámok növekedését tapasztalja: míg a járványügyi intézkedések előtt heti egy-két levél érkezett az online tanácsadásukra, addig márciusban négy nap alatt tíz. Egyetlen hétvége alatt pedig három család nyert felvételt krízisellátásukba.

„Ha ez így folytatódik, az komoly megterhelést ró majd az ellátórendszerünkre” – teszi hozzá a szakember. Az Ökumenikus Segélyszervezet Titkos Menedékházai és Krízisközpontja a koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet alatt is működnek, változatlan feltételekkel vannak nyitva. Ezen intézmények azok számára nyújtanak segítséget, lakhatást, élelmet, ruházatot, pszichés és jogi segítségnyújtást,  akiknek a bántalmazás miatt menekülniük kell otthonról. Kiemelt szerepe van a krízisambulanciáknak, amelyeknek legfontosabb feladata, hogy a bántalmazás felszínre kerüljön, és az áldozatok minél előbb komplex és szakszerű segítséget kapjanak, megelőzve ezzel a súlyos, életveszélyes krízishelyzet kialakulását.

Kép

Kép: Freepik

A segélyszervezet munkatársai március közepéig személyesen fogadták a segítségkérőket, most azonban kizárólag telefonon, e-mailen, videóhívásokon és a segélyszervezet online felületén keresztül állnak rendelkezésre, az ügyfél kérésére akár délután, vagy a kora esti órákban is.

„Sokan vágynak ilyenkor a támogató hangra, különösen azok, akiknek már sikerült kilépni a bántalmazó kapcsolatból, vagyis külön élnek, de épp a traumakezelés közepén járnak. A bezártságkor rájuk szabaduló kínzó múltbéli emlékek kibeszélése és az azonnali visszajelzés sokat segíthet az állapotukon.

Online platformunkat, a www.aszeretetnemart.hu weboldalt úgy alakítottuk ki, hogy a bántalmazott által nekünk küldött elektronikus üzenetet az agresszor (bántalmazó) ne tudja nyomon követni a keresési előzményekben sem.

Rendszerünk egy kódszámot generál, amivel a bántalmazott bármikor anonim be tud lépni, és segítséget tud kérni pszichológus, jogász és szociális munkás kollégáinktól.” 

Gyakran egy harmadik fél, egy kívülálló kér segítséget a szervezettől.

Rácsok Balázs elmondta, hogy volt olyan esetük, amikor az áldozat a közeli kisbolt eladójától kért segítséget, neki panaszolta el, hogy életveszélyben van; a vásárlások alkalmával egyesével adta oda neki a cipőt, az alsóneműt, a személyi igazolványt, a készpénzt, vagyis csupa olyasmit, amik a kapcsolatból való kilépéshez szükségesek. Bizonyos esetekben rendőrségi beavatkozásra is szükség van: „Volt, akivel abban egyeztünk meg, hogy ha másnap délig nem jelentkezik, azonnal hívjuk a rendőrséget. Az illető hölgy nem telefonált, így hát azonnal hívtuk a rendőrséget, és mint kiderült, tényleg nagy volt a baj” – mondja az igazgató.

A nap 24 órájában ingyenesen hívható az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: 06 80 205520 – amely segíti és koordinálja az áldozatok felvételét és eljutásukat a krízisközpontokba vagy a titkos menedékházba.
Online titkos bejelentkezés az Ökumenikus Segélyszervezethez: https://www.segelyszervezet.hu/aszeretetnemart  

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti