Egy akcióhős ifjúkora: 15+1 érdekesség Arnold Schwarzenegger korai éveiből

Arnold Schwarzenegger Emmy- és Golden Globe-díjas színész, testépítő, üzletember, politikus pályafutásával első bombasikerű mozija, a Terminátor óta nagyjából tisztában vagyunk. Arra viszont már alig emlékezhetünk, vagy nem is igen volt rálátásunk, hogy mi minden történt vele a berobbanását megelőzően. Jöjjön néhány izgalmas epizód az osztrák származású amerikai híresség kevésbé reflektorfényes időszakából!

Arnold Schwarzenegger a Conan, a barbár filmben
Arnold Schwarzenegger a Conan, a barbár című filmben 1981-ben – Forrás: Profimedia

Bántalmazó apa mellett nőtt fel
A korábbi náci tiszt, később rendőrfőnök édesapjával szörnyű kapcsolatban állt, az általa „skizofrén viselkedésűnek” leírt férfi rendszeresen bántalmazta őt. Ennek az is oka lehetett, hogy az vitatta vele kapcsolatban az apaságát, és nagyobbik fiát, Meinhardot jobban elfogadta. Miután Arnold elhagyta Ausztriát, édesanyjával szoros kapcsolatot tartott, de édesapja és bátyja temetésén nem vett részt.

Unokaöccsét felkarolta
Az elhidegült kapcsolat ellenére testvére családjának nem fordított hátat. 

Amikor Meinhard tragikus autóbalesetben életét vesztette, Arnold fizette bátyja akkor még csak hároméves fia, Patrick teljes iskoláztatását, később pedig támogatta bevándorlását Amerikába. 

Patrick végül Kaliforniában szerzett jogi diplomát, ahol a Sony Musicnél és a Los Angeles-i kerületi ügyészségnél is dolgozott.

Első sportja a futball volt
A sportok közül Arnold Schwarzeneggert sem rögtön a súlyzós edzések vonzották, hanem – mint sokan – ő is focival kezdett. Ezzel szerette volna lenyűgözni zsarnokoskodó apját, s nem is bizonyult tehetségtelennek, soványnak annál inkább. Az edzője viszont 14 éves kora körül elvitte egy súlyzós edzésre a helyi edzőterembe, s Arnoldot magával ragadta a testépítés, amelynek onnantól hódolt.

Kép
Arnold Schwarzenegger fiatalon
Schwarzenegger gyerekként, elsőáldozásakor – Fotó: Profimedia

17 évesen kezdte versenyzőkarrierjét
Annyira megszállottja lett az erősítő edzéseknek, hogy mindennap súlyt emelt. A helyi edzőterem azonban nem volt nyitva hétvégén, ám ez sem állíthatta meg őt. 

Volt, hogy illegálisan hatolt be a terembe, amikor az zárva volt, hogy szombaton és vasárnap is edzhessen. 

Tinédzserként több évig így küzdött, mielőtt profinak állt. 
Hivatalosan 17 évesen indult a testépítő versenykarrierje.

Az osztrák hadseregben is szolgált
Mint minden osztrák férfinak, neki is egy év sorkatonai szolgálatra kellett bevonulnia, amikor betöltötte 18. életévét. Ez az év kicsit megtorpantotta sportolói karrierjét, ráadásul egyszer engedély nélkül kiszökött egy testépítő versenyre, aminek eredményeként egy hétre katonai börtönbe zárták.

Az edzője családjával is élt
Az otthonról kapott kevés szeretet után új családra talált, amikor testépítő edzőjéhez költözött Londonba. Charles Bennett bíró volt Schwarzenegger első Mr. Universe versenyén, és bár Arnold ott még nem nyert, Bennett fantáziát látott benne, és felajánlotta, hogy tréningezi. Mivel Arnoldnak nem volt pénze angliai szállásra és ellátásra, Bennett 19 évesen beköltöztette az otthonába, hogy a családjával éljen, amíg a második Mr. Universe versenyére készül. Arnold itt kezdett angolul tanulni.

Ő lett a legfiatalabb Mr. Universe
20 évesen megnyerte a Mr. Universe versenyt, ezzel ő lett minden idők legfiatalabb bajnoka. 23 évesen a legfiatalabb Mr. Olympia is ő lett, a Mr. Universe címet pedig még négyszer, a Mr. Olympiát további hat alkalommal hódította el, mielőtt 1980-ban 33 évesen visszavonult a versenysporttól.

Nincstelenül költözött Amerikába

Ausztriában szerény körülmények között nőtt fel, a mai napig emlékszik a pillanatra, amikor családja az első hűtőszekrényét megvásárolta. 

Már akkor elhatározta, hogy megvalósítja álmát, és sikeres színész lesz Amerikában. Végül 21 évesen költözött a tengerentúlra, gyakorlatilag pénz nélkül.

Sikeres kőműves vállalkozást épített
Mielőtt ismert testépítővé és világhírű színésszé vált volna, már sikeres üzletember volt: kőműves vállalkozását 1968-ban, rögtön a kiköltözése után indította Kaliforniában. Partnere egy testépítő társa és barátja, Franco Columbo lett, akit Schwarzenegger „hálátlanul” letaszított a trónjáról a Mr. Olympia versenyen. A közös biznisz viszont sikeres lett, ebben Arnold üzleti érzékének is szerepe volt az 1971-es San Fernando földrengést követően megnövekedett építőanyag-kereslet mellett.

Kép
Arnold Schwarzenegger régen
1975-ben, az Acélizom című film forgatásán – Forrás: Wikipedia


Más korábbi sportolók is inspirálták
Testépítő karrierjének hollywoodi karrierre váltásában nagy hatással voltak rá más sportolókból lett színészek, akik hasonló utat jártak be: például Johnny Weissmüller, a ’40-es és ’50-es évek úszóból vált Tarzanja. Schwarzenegger gyerekként látta a filmjeit, és ihletet kapott, hogy esetleg ő is akció- vagy kalandsztár legyen. Steve Reeves-re is felnézett, aki szintén Mr. Universe-ből lett színész.

Nevét túl bonyolultnak tartották
Minden ellene szólt, amikor a színészi pályára lépett. 

Azt mondták, a teste túl izmos, az akcentusa túl erős, a neve pedig túl bonyolult ahhoz, hogy sikeres legyen. 

Első szerepeiben, köztük a Herkules New York-ban címűben Arnold Strong-ként jegyezték, de aztán ragaszkodott eredeti nevéhez. A nézőknek nemhogy nem okozott gondot a „Schwarzenegger” kiejtése, az egyik legismertebb név lett a világon.

Beszédét is kritika érte
Az említett Herkules New York-ban (1969) című B-kategóriás film címszerepében a sztori szerint megunta az Olümposz-hegyi életet, és New Yorkba utazott. Az akcentusa azonban itt még olyan erős volt, hogy a film producerei attól tartottak, senki sem fogja megérteni a szövegét. Ezért végül egy másik színész szinkronizálta, a film viszont ma már Arnold eredeti hangsávjával is forgalomban van.

Hamar Golden Globe-díjat nyert
Az 1970-es években színészi karrierje felpörgött, egyre több mellékszerepet kapott. Az egyik ilyen Joe Santo – Mr. Universe-nek készülő – testépítő karaktere volt Sally Field és Jeff Bridges oldalán a Stay Hungry című moziban. Mivel Arnold „valódi Joe Santo” volt, belevetette magát a szerepbe, sokat fogyott is miatta, ami a sportban hátráltatta, de alakításáért Golden Globe-díjat kapott.

Először egy dokumentumfilmben alakított „rosszfiút”
Az Acélizom című dokumentumfilm testépítők felkészülését mutatta be az 1975-ös Mr. Olympia versenyre, betekintést engedve a profi testépítés világába. A film drámai elemeket is bevetett: például Arnold rivalizálását a későbbi Hihetetlen Hulk-sztár Lou Ferrignóval. Schwarzeneggert itt egyfajta gazemberként állították be, gyakorlatilag először játszott a karrierje során rosszfiút.

Áttörése egy üvegáttöréssel is együtt járt
A már igen népszerű Conan, a barbár (1982) című filmje után 1984-ben érkezett a klasszikussá váló első Terminátor-mozi, amelynek már a forgatása során is valódi Terminátor-viselkedést tanúsított Schwarzenegger. A jelenet előtt, amikor átüti az öklével egy autó ablakát, hogy ellopja azt, James Cameron rendező csak annyit mondott neki: „akció”, és ő elsőre villámgyorsan el is végezte a melót.

Csak később jött rá, hogy Cameron azért vette ilyen gyorsra a figurát, mert nem volt engedélyük legálisan filmezni az utcán, és a sietségben egy valódi üvegből készült autóablakot kellett átütnie.

Legendás mondatát el sem akarta mondani
Senki sem gondolta, hogy a film ikonikus jelenetévé éppen az válik, amikor a Terminátor kijelenti egy őrmesternek: „Visszatérek”, majd áthajt autóval a rendőrőrs falán. Arnold kezdetben el sem akarta így – angolul: I’ll be back – mondani a szövegét. Egyrészt, mert akcentusa megnehezítette az én=I szó helyes kiejtését, másrészt a teljes mondat – I will be back – kimondása mellett érvelt, mondván, egy robot ne használjon rövidítéseket. A rendező viszont ragaszkodott a rövidített kifejezéshez, amely így Arnold védjegyévé vált, még a hollywoodi hírességek sétányán a kézlenyomata mellé is odakerült.

Kép
Arnold Schwarzenegger unokája
A színész unokájával 2022-ben – Forrás: Profimedia

Arnie, a rosszfiú
Erről az énjéről volt felesége, Maria Shriver Peabody-díjas újságíró, John F. Kennedy unokahúga mesélhetne. A pár a ’70-es évek végén ismerkedett meg, s 1986-ban házasodott össze. Négy közös gyermekük született, köztük Katherine író, Patrick modell és színész. 25 évig voltak házasok – 2011-ben azért váltak el, mert Schwarzenegger elismerte, hogy a korábbi házvezetőnőjük fia az övé is...

Arnie, a jófiú
Kalifornia kormányzójaként 2006-ban ő írta alá az Amerikai Egyesült Államok első olyan törvényét, amely meghatározta az üvegházhatású gázok kibocsátásának felső határát. Egyébként is a környezetvédelem, valamint a meditáció szószólója. Korábban erős szorongás nehezítette az életét, de transzcendentális meditáción keresztül ezt kezelni, az „életében uralkodó káoszt” rendezni tudta.

Kép
Arnold Schwarzenegger kormányzó
Schwarzenegger 2007-ben – Fotó: Profimedia

Egy emlékezetes ajándék
Arnold Schwarzenegger 60 éves korára – 16 évvel ezelőtt – azt a születésnapi meglepetést kapta szülőhazájától, hogy „visszavonultatták” a házszámát, ahogy híres sportolók mezszámát is szokták. Az ausztriai Thal város polgármestere el is küldte neki gyermekkori otthona – ahol a világra jött – házszámtábláját azzal az üzenettel, hogy az már az övé, soha többé senki más háza nem viselheti.

Források:
https://www.imdb.com/name/nm0000216/trivia/?ref_=nm_dyk_trv 
https://collider.com/galleries/30-surprising-facts-about-arnold-schwarzenegger/ 
https://madnessmedia.net/10-facts-dont-know-arnold-schwarzenegger/ 
 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti