„Anya, apa, most rám figyeljetek!” – Játékos segítség, hogy jót beszélgessetek a gyerekeitekkel

Milyen napod volt? Jó. Mi volt az iskolában? Semmi… Beszélgetnél a gyerekkel, de nem nyílik meg? Vagy pont ellenkezőleg, megállás nélkül mesélné az élményeit, amikor végre találkoztok, de nem tudsz úgy figyelni a tennivalóid miatt, ahogy szeretnél? Igen, tudjuk, az együtt töltött minőségi idő nagyon fontos, mint ahogy az is, hogy a gyermekeinknek napi szinten legyen lehetőségük mesélni a velük történt eseményekről és az ezekhez kapcsolódó érzéseikről. A mikor és hogyan kérdésekre talált kreatív megoldást a Faragó házaspár, a Családszellem Manufaktúra alapítói.

Faragó Ferdinánd és felesége, Ági Csókakőn élnek három fiukkal. Legnagyobb gyermekük, Vilmos tizenkettő, a középső, Erik öt és a legkisebb, Norman három éves. A Lélekegész kártyajáték ötlete néhány évvel ezelőtt született meg, amikor a Faragó szülők olyan játékot kerestek, ami elősegíti a kommunikációt a családban.

„Legnagyobb fiunk, Vili nehezen nyílik meg. A kérdéseinkre, hogy mi volt az iskolában, hogy érezted magad, általában csak pár szóval válaszolt. Számunkra fontos volt, hogy a napi élményeiről, érzéseiről, gondolatairól többet megtudjunk. Játékos módszereket kezdtünk keresni, hogy a fiunk oldottabb hangulatba kerüljön, és ezeket a kérdéseket mélyebben át tudjuk beszélni vele. Ez volt az ötlet alapja – mondta Ági. – Ilyen jellegű játékot nem találtunk a piacon, ezért úgy döntöttünk, létrehozunk egyet. Eredetileg egy táblás társasjátékot terveztünk, amelyet aztán több szempontot figyelembe véve átalakítottunk kártyajátékká. Az évek során csiszolgattuk, finomítottuk minden kis mozzanatát, és végül tavaly decemberben kiadtuk, hogy más családoknak is segítsünk a mindennapos kommunikáció ápolásában” – magyarázta Ferdinánd, hozzátéve, hogy a kártyaforma előnye, hogy könnyen kezelhető, kis helyen tárolható, utazásokra is el lehet vinni, továbbá kedvező az ára, így több család hozzájuthat.

Ági grafikusként, Ferdinánd pedig tanítóként saját szakmai hátterét felhasználva hozta létre a Lélekegész kártyajátékot.

Az éveken tartó fejlesztés családbarát és életszerű terméket eredményezett, amellyel olyan családok is játszhatnak, ahol nagy korkülönbség van a gyerekek között. „Az 5–12 éves korosztálynak szánjuk, de kisebbekkel is lehet játszani vele. A hároméves kisfiunk már sok kérdést megért belőle, és érdemi válaszokat tud adni, persze az ő kedvencei a bohóckodós feladatok” – mondta Ferdinánd. A játékidő alapvetően 10–20 perc, de rugalmasan igazítható a játékosok igényeihez. –„ Amikor elkezdtük fejleszteni a Lélekegészt, a középső fiunk még pici baba volt. Ekkor szembesültünk vele, hogy egy kisgyerekes család számára problémát jelenthet, ha egy társasjáték túl sokáig tart, mert a kisebbek rövidebb ideig tudják fenntartani a figyelmüket, érdeklődésüket. Emellett azt is szem előtt tartottuk, hogy a játék időben is beleférjen a családok mindennapjaiba” – mondta Ági.

Kép

A kártyákon szereplő kérdések megfogalmazásánál arra törekedtek, hogy a napi használat során ne váljanak unalmassá, mindig lehessen rájuk új választ adni.

A Lélekegész egy mesevilágban játszódik, ahol a Család Szelleme olyan varázstárgyakat oszt, mint például a Szeretet Pajzsa, a Figyelmesség Szemüvege, a Szomorúságűző Sütemény. A tárgyakhoz egy-egy feladat vagy kérdés kötődik, amelynek megoldása vagy megválaszolása után a játékos a tárgyat beépítheti a lelkét jelképező alakzatba.

„Sokféle témakört érintenek a kártyák. A rendszeres játék során gyakran előfordul, hogy egy-egy hangulatoldó feladat felszabadítóan hat a gyerekekre, akik ezután a mélyebb témáknál könnyebben tudnak őszinte válaszokat adni és letenni az őket nyomasztó terheket. Fontosnak tartom, hogy még a zűrösebb időszakokban is szánjunk időt arra, hogy meghallgassuk a gyerekeink örömeit és az esetleges problémáikat, amikkel szembesültek a nap folyamán” – mondta Ferdinánd, Ági pedig hozzátette, hogy a játék része egy speciális Figyelemidő Kártya, amely körben jár a résztvevők között. „Ez a kártya tudatosítja a gyerekben, hogy őrá figyelünk. Amikor befejezte a mondanivalóját, továbbadja a következő játékosnak. A játék végén, egy bónusz körben minden résztvevőnek lehetősége van egy általa választott témakörről beszélni, ami azért fontos, mert a tapasztalataink szerint a gyerekek sokszor ilyenkor jutnak el arra a pontra, hogy végre van kedvük beszélni egy-egy fontosabb kérdésről.”

A Lélekegész kártyái egyedi módon rombuszalakúak.

„A kártyák alakjának fontos szerepe van a játékmenetben. A rombuszformát felhasználva úgy tudjuk lerakosgatni a kártyákat, hogy a végére egy speciális hatszög alakuljon ki, középen egy színeiben befelé világosodó körrel. A játék így a kommunikációs készségek mellett a finommotorikát is fejleszti.

Ági és Ferdinánd már számos pozitív visszajelzést kapott a vásárlóiktól. „Voltak, akik arról számoltak be, hogy a Lélekegésznek köszönhetően nagyon meghitt pillanatokat éltek át, másoknál pedig a játék napi szertartássá vált. Egy család elmesélte, hogy az első alkalmakkor a szülők kezdeményezték a játékot, de egy-két nap elteltével a gyerekek már maguktól, lelkesen vették elő a kártyát. Egy másik család ajándékba kapta a Lélekegészt, és megírták nekünk, hogy fogalmuk sem volt róla, mennyire szükségük van egy ilyen játékra” – mesélte a házaspár, akik lelkesítőnek érzik a kártyajáték sikerét.

„Szeretnénk egy családkarbantartó rombuszkártya-sorozatot is létrehozni.”

„Mindegyik játék egy-egy olyan, családot érintő témakört fog feldolgozni, mint a testvérek közötti jó viszony ápolása, a családi összetartozás érzésének erősítése, a családi élet tervezése” – mondta Ferdinánd. „A Lélekegész központi témája az egyén a családon belül, a következő játékok pedig a családtagok együttműködéséről szólnak majd. Rengeteg ötletünk van, és nagyon bízunk benne, hogy még sokat sikerül megvalósítani. Szeretnénk a rombuszformát a védjegyünkké tenni” – tette hozzá Ági.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti