A védőmaszkok készítése hazai kisvállalkozók túlélését jelenti – „A maszk dizájnjával derűsebbé tehetjük egymás szívét!”

A koronavírus elleni védekezésünk „állatorvosi lova” az elmúlt napokban a védőmaszk. Számos érvet sorakoztatnak fel viselése mellett és ellen, a védekezést irányító szervek ajánlása sem egységes. Sokszor halljuk azt, hogy csak a fertőzötteknek kellene hordaniuk, ugyanakkor ennek ellentmond az, hogy a kutatások szerint a legveszélyesebb terjesztők a tünetmentes fertőzöttek. Egyre több ország, köztük a szomszédos Szlovákia teszi kötelezővé mindenki számára védőmaszk viselését nyilvános helyeken, a legtöbben pedig – így Magyarország is – milliószámra szereznek be ezekből. Közben a falusi „Mari nénitől” kezdve az olyan luxusmárkák, mint a Gucci vagy a Balenciaga is védőmaszkot gyárt gőzerőkkel.

Nem csoda, hiszen a koronavírus a divat- és textilipart is napok alatt teljesen bedöntötte, nemcsak a nagyobb cégek, hanem nagyon sok hazai kisvállalkozás és alkalmazottaik léte került veszélybe.

Sokak számára a túlélést jelenti az, hogy megmaradt készleteikből, utolsó lehetőségeikből védőmaszkokat gyártanak.

A magazinunknak nyilatkozó textilmérnök, Barabás Imola úgy fogalmazott, hogy a védőmaszk-készítés jelen pillanatban az egyetlen lehetőség, hogy a napi betevőt biztosíthassa családjának, de mint fogalmazott, „szalmaláng életű időszak ez, hiszen néhány napon belül megérkezik a jóval olcsóbban megvásárolható, eldobható konfekcióáru, amivel manufakturális termeléssel lehetetlen versenyezni”.

Kép

Mégis érdemes az itthon, házi körülmények között gyártott védőmaszkokat vásárolnunk, mert ezek általában többször használhatóak – ezért a fenntartható gazdaságot segítik – és egyediek, megvásárlásukkal magyar varrónők, divattervezők, kisvállalkozások fennmaradását támogatjuk.

Novoszádi Zoltán műhelye generációk óta méretre szabott öltönyöket és ingeket készít luxus alapanyagokból, Váci utcai showroomja nemcsak turisták körében népszerű, öltönyrendelésnél több hónapos a várólista Zoltánéknál. „Három héttel ezelőtt kezdtük érezni a válságot. Az alapanyagok jó részét Észak-Olaszországból rendeljük, itt először a szállítási határidők nőttek meg, majd visszamondták a megrendeléseinket. Két hete a folyamatban lévő megrendeléseket kezdték visszamondani itthoni céges partnereink – például klubcsapatok, vadásztársaságok –, a magánszektorból pedig a múlt hét közepétől kezdve jönnek a lemondások, vagyis nem jönnek méretet venni öltönyhöz” – mondja Zoltán magazinunknak, majd hozzáteszi, hogy nyár végéig szinte az összes esküvőt is lemondták. Novoszádi szerencséjére az idén nyárra tervezte, hogy előre gyártott készletet is tartani fog bemutatótermében, hogy a turisták igényeit is kielégíthesse, ezért még korábban berendelt 250 méter első osztályú, 100%-os pamutanyagot. Mint mondja, „ezek itt állnak tekercsben, én itt állok megrendelések nélkül, a Váci utca úgy néz ki, mint a Walking Dead. 48 órán belül ki kellett találnom valamit, hogy megtarthassam az alkalmazottaimat, és a bérleti díjat is ki tudjam fizetni.”

A textilmérnök Barabás Imolát alkalmazó kisvállalkozást szintén napok alatt vágta földhöz a koronavírus. „A napi munkámban modellező szabász vagyok, vagyis én látom el a varrónőket varrnivalóval. A cégünk a megrendeléseket reklámügynökségektől kapja, azonban a vírusos helyzet miatt leálltak a promóciók és a rendezvények. Ez a mi munkánkon is azonnal meglátszott, minden megrendelésünket lemondták, vagy bizonytalan ideig felfüggesztették a múlt héten.”

Imola – sok kollégájához hasonlóan – egyik pillanatról a másikra kényszerhelyzetbe került, hiszen munkája megszűnt, kamaszkorú lányát egyedül neveli. Mint lapunknak mondta, nem kétségbeesős típus, de azt tudta, hogy gondolkodásra most nincs idő. „Kiderült, hogy a gyógyszerész barátnőm patikájában egyáltalán nincs védőmaszk saját maguk számára sem, és beszerezni sem tudtak sehonnan, ezért megkért, hogy készítsek nekik. Közösen utánanéztünk, hogy az elérhető anyagok közül melyik nyújtaná a leghatásosabb védelmet. Kiderült, hogy a sima vászon is jó alapanyag, de a porszívókhoz gyártott porzsák több rétegű, nem szőtt textíliából van, ezért sokkal hatékonyabban szűri a levegőt. Itthon volt egy eldobható maszkom, erről vettem szabásmintát, valamint ezen láttam, hogy az orrnyeregnél fémszál van belevarrva, hogy jobban illeszkedjen az arcra.”

Barabás Imola interneten rendelt porzsákokat, otthon pedig fel nem használt drótkészletet talált. Patikus ismerőseinek gyorsan le is gyártotta a maszkokat, azonban fontosnak tartja megjegyezni, hogy a porzsákkal elég körülményes dolgozni, alapanyagként drága, és méterben nem árulják.

Kép

Egy gyógyszertár extrém felhasználási terület, hétköznapi használatra megfelel a gondosan elkészített többrétegű vászonmaszk is.

Ráadásul ne felejtsük el, hogy „a jelenleg otthoni, vagy manufakturális, kisipari körülmények között elkészített maszkok hivatalos minősítéssel nem rendelkezhetnek, ezért kereskedelmi forgalomba sem hozhatóak. Én sem állítom, hogy maszkjaim tökéletes védelmet biztosítanak, de hiányállapotban ez is nagy segítség.”

Hasonlóan nyilatkozott Novoszádi Zoltán is, hiszen ezek a maszkok tökéletes védelmet nem nyújtanak, ugyanis nem zárnak hermetikusan. „Mégis, aki a jelenleg nagyon vitatott védőmaszk-témában úgy dönt, hogy embertársainak védelme érdekében inkább hordja, annak nagy segítség” – mondja Zoltán, aki szerint az átmeneti hiány enyhítése mellett a túlélés reményében döntött a védőmaszk készítése mellett, mert reméli, hogy így megtarthatja alkalmazottait.

Míg Novoszádi Zoltán korábban rendelt jelentős anyagkészletből gazdálkodhatott, Barabás Imola a vászonmaszkjaihoz szükséges anyagok beszerzésénél hiánnyal szembesült:

„A lepedővászon drágul és kezd hiánycikk lenni, a gumikat pedig felvásárolták.”

„A főnököm is alig tudott beszerezni a nagykereskedésektől, pedig nagyon kiterjedt a kapcsolatrendszere. Nagy szerencsével tudtam végül rendelni pár száz métert, de még kérdéses, hogy hozzák-e, mert napok óta semmi visszajelzést nem kaptam.”

Imola szerencsésnek tartja a helyzetét, mert van otthon gépparkja és alapanyagok is a gyártáshoz, azonban hosszú távra nem tervezi a védőmaszk-varrást. Szerinte napok kérdése, és elárasztja a piacot a nagyipari keretek között gyártott konfekcióáru, manufakturális körülmények között ezek árával nem is lehet és nem is akar versenyezni. „Nekem most tűzoltáshoz elég, szerencsére már az első napon szép számmal érkeztek megrendelések, pedig csak a közösségi médiában osztottam meg. Egy darab maszk megvarrása nekem kb. félóra az anyagbeszerzéssel töltött időt nem számolva, ehhez még hozzászámoltam az anyagköltséget, így nagyjából bekerülési áron adom a termékeket. Úgy számolom, hogy ez a bevételi forrás amúgy is szalmaláng életű, maszkvarrás közben folyamatosan azon gondolkodom, hogy a következő hónapokban milyen irányban induljak el.”

Hosszú távú maszkgyártásra Novoszádi Zoltán sem rendezkedik be, de úgy gondolja, hogy az egyedi tervezésű maszkoknak akkor is lesz kereslete, ha a piacot újra elárasztják a könnyen beszerezhető konfekciótermékek. „Amennyiben hónapokig is elhúzódik ez a nehéz időszak, a maszk viselése a hétköznapjaink kényszerű velejárója lesz, ezért nem mindegy, hogy milyen hangulatot mutatunk magunkról egymásnak.

Kép

Mivel a mosolyunkat eltakarja, ezért a maszk kinézete, dizájnja nagyon jó eszköz lehet, hogy felderítsük egymás szívét.

A mi maszkjainkat stílszerűen Gentlemasknak neveztem el, hogy a mindennapos feszültséget a játékos névadással is oldjam kicsit.”

A távolabbi jövőre nézve megszólalóink nem akartak találgatásokba bocsátkozni. Barabás Imola aggódik, hogy a koronavírus hatásaként növekvő gazdasági válságban a reklámiparnak nem lesznek forrásai kreatív, egyedi tervezésű megoldásokra, így az őt foglalkoztató cégnek jó ideig nem lesz létjogosultsága. Novoszádi úr is úgy számít, hogy céges megrendelői az ő munkáját érintő területeken fognak költséget faragni, talán az esküvők és a külföldi megrendelések lélegeztetőgépen tudják tartani vállalkozását.

„Ha most nem tudnék maszkot gyártani, biztos csődöt kéne jelentenem. Ezzel az öt alkalmazottam és családjaik megélhetése is megszűnne. Tudomásul kell venni, ha valaki megvesz egy itthon gyártott, kézzel készült maszkot, akkor magyar családok napi megélhetésén segít hatásosan.”

Barabás Imola többrétegű maszkjait egy speciális zsebbel egészíti ki, amiben a szűrőbetét cserélhető. Novoszádi Zoltánék pedig háromféle védőmaszkot gyártanak egy, két és három réteggel. A termékek oldalán mindkét tervező részletes leírását megtaláljuk az alkalmazott technikáról, alapanyagokról, ajánlott szűrőbetétekről, árakról, szállításról.
Barabás Imola védőmaszkjait itt rendelhetjük meg.
Novoszádi Zoltán védőmaszkjai: http://maszk.novossadi.com/

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti