Rakott karfiol hajdinával, mindenmentesen

A rakott ételeket azért szeretjük, mert könnyen és változatosan elkészíthetők, és akár több napra is ellátnak minket munícióval. Egy bőséges vacsora után még marad annyi, hogy másnap ebédre is tudunk csomagolni belőle a felnőtteknek, vagy egy minimális változtatással akár a következő főétkezést is megoldjuk belőle a családnak. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekek mellett különösen felértékelődik, ha csökkenteni tudjuk a főzéssel töltött időt.

Kép: Varga Zita Hella

A rakott ételek egyik fő varázsa a tejfölös vagy tejfölös-sajtos tető, amely igazából bármilyen hús–köret–zöldség kombinációt fel tud dobni, és megadja azt az ízvilágot, amit annyira szeretünk. Amikor kiderült a kislányom ételérzékenysége, és elkezdtünk a laktóz-, fruktóz-, tej- és tojásmentes diéta szerint étkezni, főzni, sütni, nagyon sok rakott étel tetejét égettem oda. Tejföl és sajt híján növényi alapanyagokkal próbálkoztam (mindez hét éve volt, így akkor még csak rizs- és zabtejszínt lehetett kapni, azt is kevés helyen, néhol kókusztejszín, de azt a picinek még nem mertem adni), ezek a típusú tejszínek azonban lecsorogtak az edények aljára, az étel tetejét nem védték meg, a megpirult rizs/hajdina/zöldségek nem voltak a gyerekek kedvencei. Próbálkoztam a vegareceptek szerint natúr besamelmártással, ez már olyan kérgesebb tetőt képzett a rakott tetején, mint a tejföl, de növényi tejjel készítve az ízük inkább édeskésebb volt – agyonsózni pedig nem szerettem volna –, sehogysem illettek az ételhez.

Egyik nap rakott karfiolt készítettem, a karfiol felét hozzákevertem a megfőtt rizshez és a megpárolt darált húshoz, a másik felét pedig – nem tudom, milyen sugallatra – összeturmixoltam a rizstejszínnel (kb. egy fej karfiol kicsit több mint felét 200 gramm tejszínnel, kevés sóval), és elkezdtem rácsurgatni a kivajazott jénaiba elsimított rakott tetejére. Már akkor meglepődtem, milyen szépen beteríti, és nem folyt le az aljára, a sütés során pedig gyönyörű réteget képzett. Hatalmas sikere volt a kicsinél, repetázott, elnevezte hamis sajtnak, és azóta is az egyik kedvence.

Ezek után persze bátran turmixoltam össze a növényi tejszíneket mindenféle zöldséggel: répával, padlizsánnal, brokkolival stb. – lehet is kísérletezni, a tejszín ilyen formában fél-egycentis rétegben megmarad az ételen. A kicsik pedig úgy jutnak zöldséghez, hogy nem is figyelnek rá. Az én lányaim például a mai napig kiturkálják a nagyobb karfiolrózsákat a rakottból, míg a (karfiolos) hamis sajtot élvezettel fogyasztják. Egy pici turpisság belefér.

Hozzávalók:

– 1 fej karfiol
– 200 gramm növényi tejszín (mi rizstejszínt használtunk)
– 1 bögre hántolt hajdina vagy (barna)rizs
– 500 gramm pulyka/sertésdarálthús
– 1 fej vöröshagyma
– só, bors

Ha a rizst választjuk, akkor azt a szokásos módon készítjük: kicsit átmossuk, olívaolajon (ez lehet mentes vaj/margarin, de akár kevés víz is) üvegesre pároljuk, majd kétszeres vízzel felöntjük, és forrás után takaréklángon 15 percig főzzük, utána még – továbbra is lefedve – 10 percre otthagyjuk a tűzhelyen.

Ha valaki bátrabb, csak ajánlani tudom a hajdinát, mert magas az ásványi anyag-, a vitamin- és az élelmi rosttartalma. Van benne minden, ami egy mentes étrend esetén fontos lehet, például fehérje, kalcium, kálium, magnézium, vas, réz, cink stb., valamint jó C-, E-, B2- és B1-vitaminforrás.

Kép: Varga Zita Hella

 

A rizshez képest a hajdina elkészítése kicsit hosszabb időt vesz igénybe, és a gyerekek miatt érdemes a hántolt változatát venni, így véletlenül sem fogja zavarni őket a sok kis lepergett héj étkezés során. Ezt az úgynevezett (gluténmentes!) szupergabonát kétszer-háromszor átmossuk, hogy véletlenül se legyen majd olajos íze, majd két és félszeres vízben felrakjuk főni. Amikor felforrt a víz, picit megsózzuk, letakarjuk, alacsony fokozaton puhára főzzük kb. 20–25 perc alatt. Amikor elkészül, kicsit még a tűzhelyen lefedve hagyjuk.

Egy másik fazékban egy kevés olívaolajon (ez lehet mentes vaj/margarin, de akár kevés víz is) üvegesre pirítjuk az előzetesen megmosott, apróra kockázott hagymát, majd hozzádobjuk a darált húst, és gyakori kevergetés mellett puhára főzzük. A vége felé borssal, sóval fűszerezzük.

A harmadik fazékban olívaolajon (ez lehet mentes vaj/margarin, de akár kevés víz is) egy kicsit előpirítjuk az előzőleg megmosott és rózsákra bontott karfiolt, és puhára főzzük.

Ha minden elkészült, kivajazhatjuk a jénait, és előmelegíthetjük a sütőt 200 fokra. Ha szeretnénk, rétegezhetünk is, de én a gyerekek miatt a rizst/hajdinát, a húst és a párolt karfiol felét össze szoktam finoman keverni, ugyanis így a karfiol kicsit összeesik, és ha nem veszik észre a köret között, akkor megeszik. A tetejére kerül a főtt karfiol másik fele, amelyet előzőleg a növényi tejszínnel teljesen homogénre turmixolok.

200 fokra előmelegített sütőben kb. fél óra alatt elkészül, de érdemes figyelni a tetejét.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>