Nemek közti szolidaritás napja, március 31. – van értelme ennek vesztegzár idején?

Annyi mindennek van már napja, komoly dolgoknak, komolytalanoknak, embereknek, állatoknak, még a ronda karácsonyi pulóvereknek is. Egy kicsit sok, nem? És akkor itt van még egy nap: a nemek közti szolidaritás napja, amit március 31-én tarthatunk meg. Jó ez nekünk? Ha igen, akkor miért? Járjunk utána!

Kép: Piqsels

Elnevezése után mindannyian biztosak lehetünk benne, hogy ez egy komoly kezdeményezés. Ráadásul magyar: a Valódi Egyenlőségért Civil Társaság két vezetője, Toplak Zoltán és Szujó Flórián szorgalmazza, hogy egyre többen tartsák meg ezt a napot.

A két kezdeményező a magyar férfimozgalom képviselője, aktivistája. Sok éve törekednek arra, hogy felhívják a társadalom és az egyes emberek figyelmét arra, hogy nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is szüksége van érdekképviseletre. A XX. század eleje óta egyre radikalizálódó baloldali feminizmus ugyanis már szinte el is feledtette velünk, hogy férfiakat is lehet „elnyomni” (pl. a válás során majdnem biztos, hogy az anyánál marad a gyerek), férfiak is kerülhetnek hátrányos helyzetbe (pl. a hajléktalanok szinte csak férfiak), és férfiakat is érheti a nőktől erőszak, akár verbális, akár tettleges vagy szexuális. A hétköznapi szexista megnyilvánulások pedig szinte teljesen elfogadottak, ha férfiakat érnek. Toplak Zoltán és Szujó Flórián azok között voltak, akik felhívták a figyelmet arra az aránytalanságra, hogy a férfiak elleni erőszakról szinte nem tesz említést a sokat emlegetett Isztambuli egyezmény, amelynek a ratifikálására még nem került sor Magyarországon.

Nagy örömmel tapasztalom, hogy a Valódi Egyenlőségért Civil Társaság nem harcolni akar a nőkkel, nem legyőzni akarja őket, hanem az együttműködésre helyezik a hangsúlyt. Ezzel szövetségesei a konzervatív feministáknak.

A szolidaritás szó jelentése a szótár szerint: kölcsönös kötelesség- és segítségvállalás közös érdekek alapján. Igen, azt hiszem, erre van szükségünk nekünk, nőknek és férfiaknak!

Tovább bogarászva a szótárt kiderül, hogy a szó a solidum „biztos, szilárd alap” latin szóból származik. Valóban: csak ez lehet szilárd alapja a férfiak és nők kapcsolatának, akár egy párkapcsolatban, akár munkakapcsolatban, bármilyen együttműködésben.

Olyan különlegesen kizökkent időben, mint amilyenben most élünk napról napra – vesztegzárban, szűkös területen, kisebb mozgástérrel, újabb és újabb kihívások közepette, anyagi és egzisztenciális gondokkal küzdve; a gyerekeket otthon oktatva, munkánkat otthon végezve; sokan magányosan, elszigetelve vagy betegen, érzelmileg jóval labilisabban – még inkább közös érdekünk, férfiaknak és nőknek, hogy felelősséget vállaljunk egymásért! Ne csak a másiktól várjuk el, hogy a kötelességeit teljesítse, hanem arra törekedjünk, hogy a sajátunkat végezzük el! Keressük azt, hogy miben és hogyan támogathatjuk egymást!

És ha mindenáron versengeni akarunk, versenyezzünk abban, hogy ki szereti jobban a másikat, és ki tudja a szeretetét jobban kimutatni!

Én így szeretném megünnepelni a nemek közti szolidaritás napját március 31-én.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti