Mit jelentenek a viharjelző rendszer jelzései?

Igaz, a strandszezonnak vége, de hazai tavaink ősszel sem maradnak látogatók nélkül. A horgászok gyakran eveznek ki csónakkal a jó fogás reményében, és a vitorlázók is aktívan hajóznak még a tavakon, ezért az őszi hónapokban is nagyon fontos a vízi balesetek megelőzése.

viharjelzések
Kép: Pxfuel

Sajnos sok baleset azért következik be ezekben a hónapokban, mert a tavon sportolók közül sokan figyelmen kívül hagyják, vagy tévesen értelmezik a viharjelző rendszer jelzéseit, pedig a fényjelzések és a hozzájuk tartozó szabályok pontos ismerete életet menthet!

A vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat minden évben április 1-től október 31-ig működik a Balatonon, a Velencei-, a Tisza- és a Fertő tavon.

A jelzőpontok villogó fénnyel jelzik, ha erős szél vagy vihar várható az adott területen. A jelzéseket körülbelül egy órával a szél megerősödése előtt adják ki. Alap-, első- és másodfokú viharjelzést különböztetünk meg.

Kép
viharjelzés
Kép: VMSZ

Amikor a viharjelző rendszer „alapon” van, akkor nem lép működésbe a viharjelző lámpa, vagyis nem ad semmilyen fényjelzést. Alapfokú viharjelzés esetén a széllökések a következő órában várhatóan nem haladják meg a 40–45 km/h-s sebességet, vagyis vihar nem várható.

Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezések 45-ször villannak fel percenként. Amikor az elsőfokú viharjelzés életbe lép, az arra figyelmeztet, hogy hamarosan megerősödik a szél, a szélerősség elérheti a 45–65 km/h-s sebességet. Ilyenkor csónakkal és más vízi sporteszközzel (pl. kajak, kenu, felfújható csónak stb.) csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni, fürdőzni és úszni pedig csak a part közelében javasolt.

Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző lámpák percenként 90-szer villannak fel. Ez a jelzés arra figyelmeztet, hogy a vihar rövid időn belül megérkezik, a széllökések erőssége pedig meghaladja majd a 65 km/h-s sebességet. Másodfokú viharjelzés esetén fürdeni, valamint csónakkal és más vízi sporteszközzel – a vitorlás hajók kivételével – közlekedni TILOS!

Jó tudni!
- Az elsőfokú és a másodfokú viharjelzés ugyanolyan színű fénnyel, csak más sebességgel jelez! Tévedés, hogy a viharjelző lámpa másodfok esetén piros fényjelzést ad.
- A szélerősség mellett fontos a szélirányra is figyelni, mert nem mindegy, hogy a part felé vagy a parttól a nyílt víz irányába sodor minket a szél.
- Viharos, orkánerejű szél esetén a vízfelszín felett akár 40–50 cm magasságban is 80–90% páratartalmú a levegő, amelyben szinte lehetetlen levegőt venni.
A TaVihar egy okostelefonokra ingyenesen letölthető applikáció, amely Magyarország hajózható tavainak viharjelző rendszereinek éppen aktuális helyzetéről ad tájékoztatást.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.rsoe.android.swsWidget&hl=hu
https://apps.apple.com/hu/app/tavihar/id893589945
A BalatonHelp egy – a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata által fejlesztett – okostelefonokra ingyenesen letölthető segélykérő alkalmazás, amelynek segítségével baj esetén egy gombnyomással elérhető a segítség a Balatonon.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codevision.balatonhelp
https://apps.apple.com/hu/app/balatonhelp-vmsz/id757149529?ign-mpt=uo%3D4

Figyeljünk a viharjelző rendszer jelzéseire, ha vízen vagy vízparton tartózkodunk, mert időben felhívják a figyelmet egy esetleges veszélyhelyzetre, így komoly baleseteket kerülhetünk el!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti