Lelki segítség a frontvonalban dolgozóknak

Naponta születnek cikkek arról, hogy van-e az egészségügyben dolgozóknak elegendő védelmük, az országok már-már seftelésbe bonyolódnak a koronavírus ellen leghatékonyabb FFP3 és sima sebészeti maszkok beszerzéséért is. Természetes, hogy mindenki aggódik az orvosok, ápolók testi egészségéért, de a lelki egészségük, pszichés jóllétük megőrzése is kiemelt fontosságú ebben a nehéz időszakban.

Kép: Freepik

A doktornő este 7-re ért haza, vacsorát adott a családnak, lefektette a gyerekeket, váltott néhány szót az igát egyre nehezebben viselő férjével, majd a zuhany alatt átgondolta, mi vár rá másnap. Reggel 5-ös felkelés, majd elkészíti a család reggelijét és ebédjét, a menü majd attól függ, mi maradt az éléskamrában, boltba három napja nem jutott el. El is határozza, hogy amíg lehet, inkább rendelik az ételt. Befekszik az ágyba, de képtelen elaludni, cikáznak a fejében gondterhelt kollégáinak aggodalmai. Mégis lassan egyre jobban megnyugszik, megy le a stressz, de ekkor bevillan egy idős néni, aki havonta jár hozzá kontrollvizsgálatra a kardiológiára. Vajon vele mi lesz? El fogja látni egyáltalán valaki? Ha nem kapja meg idejében a gyógyszereit, könnyebben legyűri a vírus.

Reggel megöleli a gyermekeit, már egy ideje azzal a tudattal, hogy ha esetleg a nap folyamán kiderül, hogy fertőződhetett egy koronavírusos beteg kezelésekor, akkor egy ideig nem fogja látni a családját, karanténba kerül.

Aki már dolgozott 16 órákat, van élménye arról, milyen zombinak érzi magát az ember, amikor a végtelennek tűnő műszak után elindul hazafelé. Az egészségügyben dolgozók közül sokan még haza sem fognak tudni menni az elkövetkező hetekben, hanem családjuktól távol, jó esetben egy kölcsönlakásban húzhatják meg magukat.

Normális ételt senkinek nem lesz ideje magához venni, és egy idő után az is kérdéses, hogy érdemes-e a családdal találkozni, hiszen tünetmentes hordozóként a kórházak dolgozói potenciális veszélyt jelenthetnek saját szeretteikre.

Vuhanban az egészségügyben dolgozók 13 százaléka kapta el a koronavírust, megfertőződési esélyük háromszor akkora volt, mint a népesség többi tagjának. Olaszországban egy friss jelentés szerint a megerősített esetek 8 százalékát egészségügyi dolgozók tették ki.

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy az orvosokra soha nem látott teher nehezedik majd az elkövetkező hetekben. A magyar orvosok viszont vuhani kollegáikkal ellentétben már nagyjából tudják, hogy mire készüljenek. De fel lehet egyáltalán készülni az Olaszország kórházaiban látható állapotokra, helyzetekre?

Mentálhigiénés segítségnyújtás

Egy műszak lopott félóráiban nagy jelentősége lehet a Mental for doctors nevű új kezdeményezésnek, ahol pszichológusok, coach-ok, mentálhigiénés szakemberek ajánlották fel, hogy idejük egy részében önkéntesen nyújtanak online lelki segítséget orvosoknak, nővéreknek, ápolóknak, mentősöknek, bármilyen egészségügyi dolgozónak.

A járvány idején tartó és a járvánnyal összefüggő lelki nehézségek támogatására szolgáló krízisprevenciós programban személyenként három 45 perces online konzultációra lesz lehetőség, természetesen ingyen.

Urbán Éva pszichoterapeuta, a világviszonylatban is egyedülállónak számító rendszer életre hívója elmondta, hogy ez a járvány okozta extra terhelés a már előzőleg is a végletekig kizsákmányolt egészségügyiseket éri, egy olyan szektort, amelynek tagjai kifejezetten korán halnak, és ahol magas az öngyilkossági ráta. „Ebben a helyzetben a mindennapos nehézségek mellett iszonyatos veszteségek érhetik őket, olyan helyzetek kezelésére lesz szükség, amelyek még egy intenzív osztályon dolgozó orvos számára sem megszokottak. Ne legyen igazam, de nálunk is előfordulhat majd, amit Olaszországban már tömegesen látunk: orvosok abba a helyzetbe kerülnek, hogy dönteniük kell, hogy az anyjukat vagy a munkatársukat hagyják-e a lélegeztető gépen”– mondta a miskolci pszichológus.

Hogyan lehet jelentkezni?

Az online jelentkezés igen egyszerű és gyors folyamat. A szakembereket a Mental for doctors oldalán lehet megtalálni fényképpel és egy rövid szakmai ismertetővel, és a nevük mellett lévő kis ikonra kattintva megjelenik egy kis naptár, ahol megtörténhet a foglalás. Az időpontjáról mindenki visszaigazoló e-mailt kap, amiben minden részlet megtalálható. Jelentkezni névvel és érvényes nyilvántartási számmal vagy a munkahely megadásával lehet az egészségügyi ellátás bármelyik szegmenséből, szintjéről, munkaköréből. Urbán Éva hangsúlyozta, hogy a lelkigondozó szakemberek szolgáltatása nem helyettesíti a teljes körű mentálhigiénés vagy pszichoterápiás folyamatot, kifejezetten krízisintervenciós jelleggel, akut dilemmákban jelent helyzeti támogatást.

Már lelkisegély-telefonvonal is működik!

Néhány napja egy lelkisegély-telefonvonalat is létrehoztak a gyógyításban részt vevő orvosok, nővérek, gyógyszerészek, s más, a közvetlen betegellátásban tevékenykedő szakemberek lelki megterhelésének kezelésére. Az anonim módon működő szolgáltatás 24 órában elérhető, és szintén mentálhigiénés szakemberek, pszichológusok várják a hívást a vonal másik végén.

Önkéntes lelki segítők a Pszí-pontban

A PSZI PONT weboldal nemcsak hasznos információkat és segítő szolgálatokat gyűjtött össze a megküzdéshez, hanem olyan orvosok elérhetőségeit is tartalmazza, akiknél a járvány idején bárki jelentkezhet egy-egy segítő, támogató beszélgetésre. A napokban Füredi Krisztián szakpszichológus vezetésével több tucat pszichológus, pszichiáter és mentálhigiénés szakember ajánlotta fel a munkáját azok számára, akik úgy érzik, néhány online vagy telefonos tanácsadás sokat lendítene mostani pszichés állapotukon, közérzetükön. A segítségnyújtás akár 3–5 alkalommal, ingyenesen zajlik.

Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
- Állandósuló erős szorongás érzés esetén.
- Ha olyan fizikai tünetei (alvásproblémák, mellkasi fájdalom, gombócérzés a torokban) jelentkeznének, amik korábban nem voltak.
- Ha összezavarodottnak érzi magát, és nem tudja, mit tegyen.
- Ha segítséget szeretne igénybe venni családja napirendjének kialakításához, mert szeretné minimalizálni az otthoni feszültséget.

Ha Ön is észleli egészségügyben dolgozó hozzátartozóján a kimerültség, túlzott stressz, gyász tüneteit, hívja fel figyelmét ezekre a szolgáltatásokra. Nagyon fontos, hogy időben érkezzen a lelki segítség!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti