Nem füstbe ment tervek – Ezt érdemes tudni az e-cigarettáról és a dohányhevítéses termékekről

Több mint egymilliárd ember dohányzik világszerte, ennyien növelik egy szívinfarktus esélyét a duplájára, egy stroke sanszát a másfélszeresére. Közülük évente 8 millióan halnak meg, hiszen a tüdőrákos betegségek döntő többségéért is a cigaretta felel. Jó tanács: aki nem dohányzik, az ne kezdje el, s aki már elkezdte, az hagyja abba – vagy tájékozódjon! A legjobb a cigarettát a benne lévő nikotinnal együtt letenni, mert az okozza a függőséget, ám a betegségekhez és a halálhoz a belélegzett dohányfüst kátránytartalma és egyéb vegyi anyagai vezetnek. Aki utóbbitól szabadulna, ám az előbbitől nem tud, annak opció az e-cigaretta vagy valamelyik dohányhevítéses termék.

e-cigaretta
Kép: Freepik

Abban már jórészt egyetértenek a szakemberek, hogy a hagyományos cigarettáról az e-cigarettára vagy a dohányhevítéses termékekre való áttérés drasztikusan csökkentheti az egészségügyi kockázatokat, abban még nem, hogy mennyivel. Egyes kutatások szerint akár 95 százalék körüli rizikócsökkenésről is beszélnek. Ez pedig tömegek életét mentheti meg, miután a dohányzás évente több embert öl meg, mint az autóbalesetek, az alkohol, a kábítószer, az elhízás és a HIV-fertőzés együttvéve.

Egy a felnőtt éveiben végig dohányzó személy körülbelül tíz esztendővel rövidíti meg az életét.

Ráadásul a kockázatok leginkább a legsebezhetőbb réteget érintik, hiszen – egy brit kutatás szerint – a munkanélküliek kétszerannyian cigarettáznak, mint a munkába járók, a kétkezi munkások több mint kétszerannyian, mint a menedzserek, a magas iskolai végzettséggel nem rendelkezők háromszor annyian, mint a diplomások. A hajléktalanokról, az elítéltekről és a mentális betegségben szenvedőkről nem beszélve. A legtöbben a nikotinért szívják, de később attól kerülnek bajba, amilyen módon – dohányfüst útján – azt beviszik a szervezetükbe.

A dohányfüst kemikáliái okozta kár úgy minimalizálható, ha a legkevésbé veszélyes nikotinbeviteli módra váltunk.

Ma már vannak erre megoldások, szerkezetek, amelyek nem égetik a dohányt, így a kátránytartalmú füsttől is megóvnak. Érdekesség, hogy Svédországban, ahol sokan átszoktak az úgynevezett snüsszre – teafilterszerű kis zsákokban kapható dohánytermék, amely az ajkak és az íny között a szájban tartva szívódik fel –, az EU-n belül messze a legkevesebben halnak meg dohányzás okozta betegségben (és már a legkevesebben is cigarettáznak). Ez egy füstmentes dohánytermék, de régóta vannak más nikotintartalmú készítmények is, például a nikotinos rágógumi. A dohányzáshoz leginkább hasonlító érzetet persze a párát keletkeztető e-cigaretta, illetve a dohányhevítéses termékek adják. Ezeket azért is jó ismernünk, mert Magyarország ugyan az EU középmezőnyében tanyázik a dohányosok számát illetően, ám az ezzel összefüggésben megbetegedők számában sajnos magasan vezet (az adatokat a 30 év feletti férfiak körében mérték).

Rászokni egy nem dohányzónak természetesen az új technológiákra sem ajánlott, ám ha valamilyen okból nem szokik le, akkor érdemes tájékozódnia róluk.

Számukra fontos infó: a tanulmányok szerint a váltással lényegesen csökken a méreganyagtartalom a vérben és a vizeletben, azaz jelentősen javulnak a biomarkereik azzal együtt is, hogy a füstmentes termékek is tartalmaznak nikotint, így nem teljesen kockázatmentesek, csak kisebb mértékben károsak. Ez még mindig kevesekben tudatosult, a briteknél például a megkérdezettek 34 százaléka még a közelmúltban is úgy vélte, hogy az e-cigaretta legalább annyira káros, mint a hagyományos. Csupán 18 százalékuk tudott arról, hogy az átszokás valószínűsíthetően kevesebb ártalommal jár. Az Egyesült Királyságban mintegy 8 millióan dohányoznak, és 3 millióan használnak elektronikus cigarettát. Az előző évtizedben a harmadával csökkent a cigarettázók száma, a mostaniban pedig kétharmados csökkenést szeretne elérni a brit kormány. Merész cél, de az alternatív nikotinbeviteli módok előtérbe helyezésével nem elérhetetlen. A Public Health England tavaly kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy az e-cigaretták nem leszokást segítő eszközök, de az átszokásnak kétszer olyan hatékony eszközei, mint bármely más megoldás. A járható út: egyszerre megtalálni a legkevésbé ártalmas módszert, és minél többeket rávenni, hogy a füstölés helyett azt használják. Japánban már sikeres a folyamat, ott 40 százalékos csökkenés következett be a hagyományos cigaretta fogyasztásában az elmúlt három évben, és az átszokók biomarkerei sokkal inkább a leszokókét közelítik meg, semmint a tovább cigarettázókét.

A dohányt hevítő eszközök is azzal a lehetőséggel kecsegtetnek, hogy jelentősen kevesebb károsanyagot termelnek, mint a cigaretta égése, ezért használatuk egészségügyi előnyökkel járhat a cigarettázáshoz képest (de csak ahhoz képest!). 

Ezek a termékek sem kockázatmentesek, és a nem dohányzóknak nem is javasolják a szakemberek. Nem is leszokást segítő eszközök, viszont ha a cigarettázók ezekre váltanak, a káros vegyületeknek való kitettségük csökkenhet. Az USA Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala, az FDA monitorozza majd, hogy a termék nem okoz-e megnövekedett használatot a fiatalok körében, hiszen akik jelenleg nem dohányoznak, azoknak semmilyen dohánytermékre való rászokása nem kívánatos.
A dohányosok átszokását e-cigarettára vagy dohányhevítéses eszközre a kutatások szerint jelenleg három tényező gátolja: 1. nem akarják egy másik függőségre cserélni a már meglévőt, 2. nem is tartják magukat függőnek, 3. nem tudnak eleget e helyettesítő megoldásokról. Utóbbin – s persze valamennyire az elsőn is – lehet változtatni tudatosítással.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>