Belföldön sem kell lemondani a téli sportokról – téli sportkalauz

Magyarország szépségeit érdemes a téli hónapokban is felfedezni, ilyenkor ugyanis egy különleges, szokatlan arcát mutatja a táj. A téli időszak lassabb, nyugodtabb, és ez különösen jó, ha magad mögött szeretnéd hagyni a mindennapos stresszt és sportolnál, mozognál egyet a szabadban. A hóágyúzásnak köszönhetően több síterepünk is üzemel, ahol bárki megismerkedhet a síeléssel, snowboardozással. Érdemes előkeresni a korcsolyákat is. Ha valakit nem riasztanak el a mínuszok, a téli túrázás is remek program, akár önállóan, akár szervezett túrán. Ha pedig a nyári sportokat télen sem szeretnénk hanyagolni, a Hévíz-patakon tündérrózsák között evezhetünk, nagykabátban.

téli sportok
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Elő a korcsolyákkal!

Remek téli program például a korcsolyázás, főleg, ha Európa legnagyobb szabadtéri jégpályája csábítja siklásra az embert a budapesti Városligetben. A pálya palotaszerű épülete és a jégen körbe-körbe sikló tömeg olyan megkapó látvány, hogy a közeli hídról számtalan bámészkodó szokta figyelni. A jégpálya túloldalán a Vajdahunyadvár teszi még inkább mesekönyvi jelenetté a látogatást a „Műjégen”.

Budapesten nemcsak a Városligeti Műjégpálya várja a korcsolyázás szerelmeseit, hanem például a Soroksári úton található Budapest Park is. A 2021/22-es szezonban először ugyanis közel 1300 négyzetméteres jégpályává változtatták a koncerthelyszínt is, így született meg a Budapest Park Jégvilág. A fővároson túl minden megyénkben több műjégpálya is üzemel. Például a Debreceni Jégcsarnok valamint a Győri Jégsport központ is nyitott hétvégente a nagyközönség számára, sőt nyugati nagyvárosunkban a Dunakapu téren is működik műjégpálya. 

A Balaton közelében élők számára csábító lehet a magyar tengeren korcsolyázni, ám a rendőrség a közelmúltban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Balatonon jelenleg életveszélyes a jégen tartózkodás. A szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a 10 centimétert – közölték. Hozzátették, a kikötőkben vagy a part melletti vízterületeken képződött jég mindössze 1-3 centiméter vastag, ami alkalmatlan a rajta tartózkodásra.

Síelni belföldön?

Ugyan már… mondják sokszor a gyakorlott síelők. A magyar turisták általában – már ha nincsenek szigorú korlátozások a járvány miatt – az osztrák, szlovák, olasz, esetleg francia síterepeket keresik fel.

Pedig itthon is lehet hódolni a síelésnek, ugyan nem több száz kilométeres pályarendszereken, de kezdőknek, újrakezdőknek és gyakorlatot szerezni vágyóknak a hazai sípályák is remek kikapcsolódást nyújthatnak. 

A sielok.hu beszámolója szerint miután a sátoraljaújhelyi sípálya is megnyitott, már mind az öt hazai hóágyúzható síterepünkön (Eplény, Visegrád, Kékestető, Mátraszentistván és Sátoraljaújhely) megkezdődött a szezon.
Az összes hazai síterep esetén érvényes, hogy indulás előtt célszerű az érintett helyszín hivatalos weboldalán, közösségi oldalán tájékozódni, hogy az időjárási- és hóviszonyokra tekintettel éppen hány pálya és felvonó üzemel!

Kép
síelés
Kép: Unsplash / Alain Wong

Síaréna Vibe Park, Eplény

A Bakony hegyei közt lévő Eplényben található Magyarország leghosszabb egyben, megállás nélkül síelhető útvonala, amely 1927 méter hosszú, és teljesen kezdőbarát kék jelzésű szakaszokból tevődik össze. A Síaréna Vibe Parkban összesen közel nyolcezer méter sípálya van. Ez mindent egybevetve tizennégy pályát jelent: a legrövidebb tanulópálya 80, míg a leghosszabb 1048 méteres. Eplényben építették meg Magyarország első négyüléses felvonóját, valamint egy kétüléses felvonót is működtetnek. Emellett még három csákányos, két tolókaros és egy műanyagköteles felvonó garantálja a minimális sorbanállást. Nitro Snowparkot is üzemeltetnek, ahol a freestyle-sízést, snowboardozást kedvelők ugratókon próbálhatják ki magukat. A szánkózás viszont a síaréna területén tilos, arra alkalmas pályát máshol kell keresni. Ha nincs saját felszerelésünk, bérlésre van lehetőség, és oktatásra is be lehet nevezni. A fáradt izmokat pedig Holle Anyó Hüttéjében nyújtóztathatjuk ki.

Nagyvillám Sípálya, Visegrád

Visegrádon több mint negyvenéves hagyománya van a síelésnek. Az első felvonó a Nagy-Villám déli oldalán, a mai bobpálya helyén épült, különlegessége, hogy már akkoriban gyepsíeltek a területen. A ’80-as évek közepén új pályák és felvonók épültek a hegy északi oldalán, majd a természetes havas telek egyre inkább elmaradoztak, ezért 2005-ben már hóágyúk biztosították a hóréteget a bővített, lankás részeken. A gyepsíelés azóta is folyamatosan zajlik, és 10 éve már műanyagalapú pályákon is oktatják a környékbeli gyerekeket.
Visegrádon öt pálya és kilenc felvonó van, de most ezek közül csak néhány működik a természetes hó hiánya miatt. Snowpark, snowtubing (hófánk), ingyenes szánkópálya egészíti ki a szolgáltatásokat büfével, melegedővel. Elegendő természetes hónál a meredek és erdei pályák is üzemelnek. Sí- és snowboardoktatást is biztosítanak, zárt pályával, kölcsönzővel.
A visegrádi lejtőről gyönyörű kilátás nyílik a Fellegvárra és a Dunára.

Sátoraljaújhely, Zemplén Kalandpark

A Zemplén Kalandparkban található a sátoraljaújhelyi síterep három pályával, öt sílifttel. A 2021/22-es szezonban ez a pálya nyitott meg a legkésőbb. Itt nemcsak síelni, snowboardozni, de szánkózni is lehet külön szánkópályán.

Sípark, Mátraszentistván

Mátraszentistvánon a téli sport szerelmesei tíz változatos sípálya közül választhatnak: izgalmas ívek a lendületes sízőknek, szelíd lankák a kényelmesebb síelőknek. A közel 4 km-es pályarendszeren ratrakok és nagyteljesítményű hóágyúk dolgoznak folyamatosan. Négyszemélyes ülőlift, csákányos, tányéros, köteles felvonók szállítják a sportolni vágyókat. Pénteken és szombaton pedig esti sízés is van kivilágított pályákon, három kilométer hosszan. Eplényhez hasonlóan itt is van funpark az extrém sportok kedvelőinek különböző elemekkel és ugratókkal.

Kékestető

Kékestetőn alapvetően kilenc pálya van, de jelenleg mindössze egy hetven méteres oktatópálya üzemel. Így most inkább a téli túrázóknak lehet ideális helyszín a Mátra legmagasabb pontja.

Túra télen

„Ha rétegesen, kellően melegen felöltözünk, a téli túrák nagyon élvezetesek. Az erdőben sokszor megmarad még a hó, amikor a városban már nem. Megnyugtató, ahogy ropog a talpunk alatt. Mivel csupasz az erdő, így vadat is jóval nagyobb valószínűséggel látunk. Ha még a nap is süt, D-vitamin és boldogsághormon is termelődik. Egy pár órás kirándulás után is úgy érzi az ember, mintha kicserélték volna” – ezt írta egy kéktúrázó ismerősöm, amikor azt kértem, árulja már el, miért vág neki a nagy hidegben is újabb és újabb túráknak.

Jöjjön egy kis úti cél- és programajánló, hol érdemes a téli hónapokban kirándulni.

A Mátra és Bükk télen is népszerű kirándulóhelyek. Hó híján tegyünk egy téli túrát Galyatető környékén, és sétáljunk a Kékesen, ahol a tüdőnket is alaposan feltölti az egészséges hegyi levegő. Az ország legmagasabb pontja körül számos túraútvonal és rengeteg közeli látnivaló kínál egész napos tartalmas szabadtéri programot.

Kép
téli túrázás
Kékestető - Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Az 1014 méteres magasságot jelölő csúcskőtől Mátraházáig könnyedebb, 5,7 kilométeres túrát tehetünk.
Sombokor-kör: körséta a Kékestető északi oldalában, két óra alatt teljesíthető 4,6 kilométeres túra.
Kilátópontok túrája: Kékestető legmagasabb csúcsainak a meghódítása, 3–4 óra alatt teljesíthető.
Aki a kinti fagy helyett melegebbe vágyik, a Bükkben megtekintheti a világviszonylatban is ritkaságnak számtó, mésztufában kialakult Anna-barlangot és a Szent István-barlang cseppkőképződményeit is.

Vadak nyomában

Aki szívesebben hagyatkozik a vezetett kirándulásokra, annak érdemes ellátogatni a hazai nemzeti parkokba, ahol szervezett téli túrákkal készülnek a természetbarátoknak. Ilyenkor olyan fokozottan védett területekre is elkalauzolják az érdeklődőket, ahova más időszakban – az élővilág nyugalmának megőrzése érdekében – nem juthatnak el. Általában előzetes jelentkezés szükséges, a rövid, néhány kilométeres túrákért egy-kétezer forintos részvételi díjat kérnek.Egész túrakavalkád közül lehet válogatni a Bükktől kezdve a Balaton-felvidéken át az Őrségig.
Csatár-hegyi geotúra: a Veszprémhez közeli Csatár-hegy és a Tekeres-völgy rejtett kincseit lehet felfedezni.
- Nevezetes, nagy fák a Tisza mentén: A Mártélyi Tájvédelmi Körzetben, ártéri mocsárréteken, fás legelőkön, erdőben található, rendkívüli méretű fák felkeresése, a hozzájuk kapcsolódó tájtörténet megismerése.
- Hortobágyon tartanak Bagolynapot a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban, a Dinnyési-fertő behavazott szikesein pedig vadnyomokkal lehet ismerkedni.

Bakancsot fel, termoszt a hátizsákba, barangoljuk be a téli Magyarországot!

Vízitúra nagykabátban

Gondoltad volna, hogy egy alapvetően nyári sportot télen is kipróbálhatsz? A helyszín a gyógyfürdőjéről híres Hévíz, pontosabban a Hévíz-patak. Tündérrózsák között evezni, hidak alatt bujkálni egy SUP-deszkán – ezt kínálja a SUP The Lifestyle csapata, akik télen is szerveznek evezős túrákat a gőzölgő Hévíz-patakon. Ez a termál folyóvizünk ugyanis soha nem fagy be. Aki SUP-deszka helyett inkább a kenut választaná, az is találhat szervezett vízitúrákat hétvégente és igény szerint akár hétköznap is, egészen március 15-ig.

Az ország téli felfedezéséhez idén segítséget is nyújt a Magyar Turisztikai Ügynökség: 2022. január 10. és február 28. között az ország számos helyén találsz kedvezményes ajánlatokat, a szállodák, turisztikai attrakciók, szolgáltatók, éttermek és fürdők csatlakoztak a kampányhoz, és „Téli feltöltődés” néven különböző ajánlatokkal várnak. A kedvezmények teljes listája itt található: https://csodasmagyarorszag.hu/gyujtooldal/teli-ajanlatok

Források:
A nemzeti parkok téli, kirándulós programjai
police.hu
sielok.hu
https://visitvisegrad.hu/programok/aktiv-kikapcsolodas/nagyvillam-sipalya
https://www.visegradsipalya.hu/
https://siarena.hu/
https://www.sipark.hu/fooldal
https://kekesteto.hu/sieles/
https://www.zemplenkalandpark.hu/sipalyak/
https://www.heviz.hu/hu/programok/allando/heviz-vizitura-a-heviz-patakon
https://www.facebook.com/SUPtheLifestyle

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti