Hogyan szabadulhatunk a refluxos tünetektől?

Szeretünk nehezen emészthető, zsírban-olajban sült, sós ételeket enni, amelyeket sokáig érzünk a gyomorban, ezért az emésztést alkohollal „segítjük”. Ülünk a munkahelyen, autóban, majd otthon a TV vagy a számítógép előtt, és a napi stresszt dohányzással igyekszünk enyhíteni. Egy ilyen nap után aztán éjszaka a szegycsont mögött váratlanul fellépő égő érzésre ébredünk, de már nappal is előfordulhat savas váladék ízlelése, ami önkéntelenül evési, ivási kényszert vált ki.

Hogyan szabadulhatunk a refluxos tünetektől?
Hogyan szabadulhatunk a refluxos tünetektől?

Kép: Profimedia-Red dot

A tünetet a nyelőcsőbe hirtelen visszaáramló (reflux) gyomortartalom idézi elő. Az ebben található savak és emésztőenzimek a nyelőcső érzékeny nyálkahártyáján maró hatást váltanak ki. A tünetek éjszakai jelentkezése azért gyakori, mert ilyenkor magasabb a savkoncentráció, illetve fekvő helyzetben a sav könnyebben visszaáramlik a nyelőcsőbe, és tartósan ott is marad, hiszen a gravitáció és a nyelés nem juttatja vissza a gyomorba.

A tünet oka az alsó nyelőcső záróizom szabálytalan működése vagy károsodása. Kialakulását befolyásoló tényezők lehetnek a rekeszsérv, a nyelőcső működési zavarai, a gyomorürülés zavarai (pl: cukor-, májbetegség), a stressz, az étkezési szokások (pl. magas zsírtartalmú étkezés, rendszeres nagy dózisú kávé, alkohol), fokozott hasűri nyomás, elhízás.

Mikor gyanakodhatunk refluxra?

A reflux tipikus jele a gyomortáji, szegycsont mögötti égő fájdalom, a gyomortartalom felbukása, nyálelválasztás fokozódása. Előfordulhat gombócérzés a torokban, gyomortáji, mellkasi fájdalom, vagy hányinger. A panaszok ismétlődése esetén forduljunk szakorvoshoz! 

Mire érdemes figyelni? Hogyan enyhíthetjük a tüneteket?

Együnk, igyunk mértékkel! Kerüljük a nagyon fűszeres vagy túl édes ételeket! A nehéz étkezéseket és az alkoholfogyasztást tegyük el ünnepi alkalmakra. Együnk naponta többször kevesebbet.
Mozogjunk! A legfontosabb talán a napi rendszeres séta, kocogás, ami főleg a korai vacsora után 2-3 órával ajánlatos. (Ezután csak vizet fogyasszunk, és ne nassoljunk!)
Kerüljük a dohányzást!
– Aludjunk magas párnán, ha lefekvéskor savas ízt érzünk a nyelőcsövünkben, torkunkban. Rekeszizomsérv esetén különösen javallt a fej magasabbra emelése fekvéskor.
- Jót tehet, a tüneteket enyhítheti, ha megiszunk egy fél pohár vizet, amelybe késhegynyi étkezési szódabikarbónát kevertünk.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti