Három az egyben: családi élmény, tanulás és kaland

Bánhidi Dóra saját magán tapasztalta a jóga jótékony hatásait, és szerette volna ezt minél hamarabb átadni kisfiának is. Többedmagával kifejlesztett egy rendhagyó mesekönyvet, az Erdei jógakalandot, amely egyfajta megküzdési kulcsot ad gyermekek, szülők és pedagógusok kezébe. Játékká varázsolja és megismerteti a kicsikkel az egyes gyakorlatokat, amelyeket a távol-keleti hitvilágtól függetlenül is bárki végezhet. A mozgásforma gyerekekre gyakorolt jótékony hatásáról beszélgettünk Dórával.

Erdei jógakaland

– Fel tudod idézni, hogy mikor és minek a hatására kezdtél el jógázni?
– Pár évvel a gyermekem, Ármin születése előtt szerettem meg a jógát, de nem mondhatnám, hogy egyből beleszerettem, ugyanis némileg zavart a „lassúsága”, vagyis hogy túl hosszan kitartott testtartásokra és lassú mozgásokra épül. Egyszer kíváncsiságból beiratkoztam egy tizenhat alkalmas jógatanfolyamra, ahol egy remek oktatónak köszönhetően egy csapásra belopta magát a szívembe a mozgásforma. Miután saját magamon tapasztaltam a jótékony hatását, szerettem volna azt Árminnal is megismertetni.

Fontos lett, hogy átadhassak egy olyan szemléletmódot, ami a gyerekkorát izgalmassá és játékossá teszi, felnőttkorára pedig jó alapot biztosít a nyugodt és kiegyensúlyozott élethez.

– Bizonyára ez motivált akkor is, amikor egy különleges mesekönyv írására adtad a fejed: három éve készült el az Erdei jógakaland. Története Jógaországba repíti a gyerekeket, s játékos módon ismerteti meg a kicsikkel a gyakorlatokat.
– A YouTube-on véletlenül láttam egy angol jógás mesekönyv-bemutatót. A videóban szereplő könyv segített a szülőknek megnyugtatni a gyereket az esti alvás előtt. Nagyon megtetszett az ötlet, hogy a felnőtt világból ismert jógát és annak a jótékony hatásait lefordítják a gyerekek nyelvére. El is újságoltam ezt a páromnak, Salinger Richárdnak, mire ő azt felelte, hogy tényleg remek dolog ez, de ő ennél jobb mesét is tudna írni.

Innentől pedig már peregtek is az események: az egyedi illusztrációkat Széll Adrienn grafikus ismerősöm készítette, Csíki Mariann gyerekjóga-oktató (aki nem mellesleg több mint tíz éve foglalkozik a gyermekek mozgásfejlesztésével) kifejezetten a kicsik részére állított össze gyakorlatsort a mesekönyvbe. A történet főszereplője, aki maga a gyermek, újabb és újabb izgalmas kihívásokkal találja szemben magát, amiket úgy tud teljesíteni, ha elvégzi a soron következő jógagyakorlatot. A mesekönyvhöz nem szükséges semmilyen előzetes ismeret, a teljesen kezdő és a jóga iránt csak érdeklődő szülő is bátran elmesélheti gyermekének, és otthon, együtt élhetik át a mozgás örömét. Célul tűztük ki, hogy a jóga megismerése családi élmény és kaland legyen.

– A könyvetek tehát egyfajta közvetítő az egészséges, mozgásban gazdag életmód és a gyermekek között?
– Igen, workshopokat is tartunk, ahol minden alkalommal velünk tart egy szakképzett gyerekjóga-oktató, akinek segítségével a kicsik megismerhetik a mesekönyvet, és azzal együtt a jógázás játékos alapjait. Úgy tapasztalom, hogy ha a 3–10 éves korú gyerekeket a saját nyelvükön vonjuk be a könyvünkön keresztül a jógázásba, rendkívül nyitottá válnak. Egyébként nemcsak az apróságoknak, hanem szüleiknek, jógaoktatóknak, óvónőknek és a kisiskolás pedagógusoknak is hasznos lehet a könyv, vagyis mindazoknak, akik sokrétűen, mégis játékosan, könnyedén szeretnék a gyermekeket fejleszteni.

– Szerinted mit profitálhatnak a gyakorlatokból a kicsik? Milyen pluszt adhatnak nekik szellemileg, lelkileg és testileg az egyes testhelyzetek és mozdulatsorok?
– Minden gyereknek ott és abban segít, amiben szüksége van rá, és egyfajta megküzdési kulcsot ad (Ármin esetében az elalvást könnyítette meg).

Különösen előnyös a figyelemzavaros, hiperaktív, szorongó, magatartási vagy beilleszkedési nehézségekkel küzdő gyerekek számára, remek feszültségoldó, erősíti az immunrendszert, megtanít lecsendesedni, befelé figyelni, fejleszti a mozgáskoordinációt.

A gyermekek mozgása harmonikusabbá, stabilabbá válik, intelligenciájuk növekszik, segít a helyes önértékelés kialakulásában, nem utolsósorban pedig segít jelen lenni, ami a mai világban roppant nehéz, hiszen számos inger éri őket. Vannak családok, ahol az óvodai beszoktatást segítette elő a könyvünk, oldotta a kislány szorongását; volt olyan is, hogy a gyermek indulatait segített megtanítani kordában tartani. Figyelemzavaros kicsik esetében is javulást hozott, mivel a jógázás során először lehiggadt a testük, később a tudatuk is megnyugodott, következésképp mozdulataik összehangoltabbak lettek, koncentrációs készségük javult, tovább tudtak egy helyben ülni.

Kép

Kép: Bánhidi Dóra

– Jógával kapcsolatos társasjátékról, kártyajátékról és puzzle-ről is gondoskodtatok…
– Ilyen formában is szeretnénk segítséget nyújtani a minőségi együtt töltött időhöz, s ahhoz, hogy a szülők és a pedagógusok felkészíthessék a gyermekeket az egészséges és harmonikus felnőtt életre. A Napüdvözlet társasjáték a jógázás egyik alapját, a „napüdvözlet” nevű gyakorlatsort tanítja meg a gyerekeknek, amelyet úgy alkottunk meg jógaoktató és fejlesztőpedagógus segítségével, hogy egyszerre legyen hasznos a jógaismeretek megalapozásához, fizikailag kellemesen megterhelő és persze szórakoztató is.

Őszre pedig elkészül a második társasjátékunk is! A Jógakaland kártyajátékot úgy találtuk ki, hogy a gyerekek egyedül, párosan és nagyobb csoportban is jól szórakozzanak. Az egyes kártyalapok segítenek a gyerekeknek elsajátítani tizenöt izgalmas jógapózt; több játékos esetén memóriakártyákként is funkcionálhatnak a lapok, amelyek színek, grafikák és jógapózok alapján párosíthatók. Nemsokára elindul a Hogyan meséljünk a gyereknek? című kurzusunk, emellett tervben vannak aromaterápiás és a gyerekek jóllétét fókuszba állító workshopok is…

– Tele vagy energiával, elképesztő lelkesedéssel beszélsz a vállalkozásotokról, érződik, hogy valóban nagy kalandnak tekinted. Miben változott az életed leginkább, amióta édesanya vagy?
– Kitartás és türelem terén nagyon sokat változtam – az első két év elképesztően nehéz volt, kimerített a sok éjszakázás, ugyanis Ármin nagyon nehezen aludt el. Rájöttem, hogy sokkal összeszedettebben kell gondolkodnom, terveznem és léteznem. Az is világossá vált, hogy az anyaság sok egyéb mellett önismeretre is tanít: ma már jobban rálátok a pozitív és negatív tulajdonságaimra, ösztönösen érzem, mi az, amin még csiszolnom kell, s nagyon figyelek arra, hogy Ármin csakis a jó dolgokat tanulja el tőlem.

Mindennap teszek azért, hogy kiegyensúlyozott anya legyek, ehhez nagyon fontos, hogy külső energiákból is feltöltődjem, ilyen külső energia nálam például a blogolás. A PandArte blogomon már nyolc éve osztom meg DIY, azaz csináld magad ötleteimet és dizájnnal, barkácsolással, kézműveskedéssel kapcsolatos gondolataimat, és kreatív workshopokat is tartok. Azt vallom, hogy ha én jól érzem magam a bőrömben, akkor a gyerek is jól van, s erőt tud meríteni a jókedvemből és energiámból.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti