Egy magyar cég találmányának köszönhetően ma már újrahasznosíthatók az autógumik

A közelmúltban egy olyan technológiai vívmány született Magyarországon, amely a körforgásos gazdasági megoldás egyik zászlóshajója lehet világviszonylatban. De miért olyan nagy dolog ez? A természetben akár több száz évig is fennmaradó műanyagok okozta környezeti problémák, a műanyaghulladékok hasznosítása egyre égetőbb kérdésként jelennek meg világszerte. Az Európai Unió ezért kiemelt jelentőséget tulajdonít a körforgásos gazdasági modell alkalmazásának, vagyis a környezetbarát terméktervezésnek (ökodizájn), amelynek köszönhetően az egyes termékek élettartama növekszik, könnyebben lesznek javíthatók, újrahasználhatók, emellett hulladékként újrahasznosíthatóvá válnak, ezáltal nem keletkezik szemét.

New Energy Kft
Kép: New Energy Kft.

Sajnos az évtizedeken át uralkodó és a reklámok által is mesterségesen is táplált „dobd el és vegyél újat” fogyasztói mentalitást nagyon nehéz háttérbe szorítani. Jelenleg a világban zajló tevékenységeknek csupán 8,6 %-a zajlik a körforgásos gazdaság alapelvei szerint, pedig a teljes üvegházhatású gázokkibocsátás fele, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének és a vízhiánynak több mint 90%-a az erőforrások pazarló, nem környezetkímélő kitermeléséből és feldolgozásából adódik. 

A felelős piaci szereplők ma már sokat áldoznak karbonlábnyomuk csökkentésére, egyre több cég köteleződik el részben vagy teljes egészében olyan termékek gyártása mellett, amelyek bio- vagy újrahasznosított műanyag alapanyagokból készülnek. Annál is inkább, mert az EU a Covid-19 gazdaságélénkítési program keretében 2021. január 1-től „műanyag-adót” szándékozik kivetni azon csomagolóanyagokra, amelyek nem újrahasznosított műanyagból készülnek. Ezzel a műanyag termékek drágulni fognak, így versenyelőnyhöz jutnak azok, akik újrahasznosított műanyagból gyártanak termékeket.

Egy magyar kutató-fejlesztő cégnek, a New Energy Kft-nek több mint egy évtizedes munkával sikerült olyan nemzetközi szintű „körforgásos” technológiát kifejlesztenie, amelyre a világ vezető vegyipari konszernjei, többek között a BASF is felfigyelt.

Az eljárásnak köszönhetően először vált az eddig kezelhetetlen autógumi-hulladék „körforgásossá”, mivel a gumi 80–85%-át teljes egészében újrahasznosítják. A technológiai folyamat során olaj, korom és acél keletkezik. Az olajból újra műanyag készül, a koromból gumi, az acélból pedig ismét acél.

A New Energy a körforgásos gazdasághoz kapcsolódó megoldások kifejlesztésére és ipari méretű alkalmazására szakosodott innovatív technológiai vállalat. Legfőbb célja, hogy az eddig kezelhetetlen polimer-alapú és organikus hulladék-áramokat a petrolkémiai ipar számára hasznos nyersanyagokká alakítsa át, ezáltal pedig gazdasági alapokon nyugvó megoldást adjon a természeti erőforrások nem fenntartható kitermelésének visszaszorítására.

A két fél között létrejött friss kereskedelmi és kutatás-fejlesztési megállapodás értelmében a New Energy évi 4000 tonna, gépjármű gumiabroncs-hulladékból származó pirolízis olajat szállít a BASF-nek. A pirolízis olajat sikeresen felhasználták már a BASF integrált vegyipari gyárában, a németországi Ludwigshafenben, így a karbonlábnyom jelentős mértékben csökkenthető.  

A két cég közti együttműködés nem jöhetett volna létre a DBH Group tőkebefektetésre szakosodott leányvállalata, a DBH Investment nélkül. A vállalat a fenntartható fejlődést üzleti lehetőségként megközelítve olyan technológiákra és megoldásokra fókuszál, amelyek mérhető és kimutatható hatást gyakorolnak a gazdaságra és a környezetre. A DBH Investment jelenleg egy új Fenntartható Fejlődési Kockázati Tőkealapot épít, amelynek kulcsterületei: a klímaváltozás hatásai elleni küzdelem, a klímastratégia és a körforgásos gazdaság.

A BASF és a New Energy között egy másik megállapodás is született: egy közös kutatás-fejlesztési program keretében a New Energy saját fejlesztésű pirolízis-technológiáját a gumiabroncs mellett más műanyag hulladékok feldolgozásába is átültetik.

E megállapodásoknak köszönhetően Magyarország bekerült az Európai Unió azon országai közé, amelyek a körforgásos gazdasági stratégiában vezető szerepet töltenek be (pl. Hollandia, Dánia, Egyesült Királyság, Németország).

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>