A vakáció ritmusa: mivel töltse a kamasz a nyári szünetet?

A nyári szünetben gyakorolni lehet az önállóságot, megismerni az élet praktikus oldalát, megtapasztalni a közösségért érzett tevékenység örömét, új kapcsolatokat kötni. Ezeknek a dolgoknak komoly személyiségfejlesztő hatásuk van.

nyári szünet
Kép: Unsplash / Alexandre Desane

 

Munka módjával

Felső tagozatban már szóba jöhet – amennyiben a fiatal is ambicionálja – egy intenzívebb nyelvi kurzus, vagy 16 éves kor felett a nyári munka.  A napi munkaidő lehet 4-6, akár 8 órás is, de késő esti, vagy éjszakai munkavállalást, még rövid időre sem javasolnék. A fiataloknak nagyon könnyen felborul a biológiai órájuk, és ez komoly stresszhatást gyakorol a szervezetre. Keresménye felett rendelkezhessen szabadon, de adhatunk jó ötleteket: pl. ha nyaralás előtt áll, abból fedezze az ottani plusz költőpénzét, ez lehet az a többletösszeg, amit drágább holmira fordíthat, mint amit a családi költségvetés megenged magának, megvásárolhatja vágyott koncertbelépőjét, stb.

Ritka, hogy a saját keresményüket meggondolatlanul elverik a gyerekek.

A legtöbb iskolában a diákok megkapják a következő tanévre vonatkozó kötelező olvasmányok listáját. Érdemes belekezdeni, esetleg a bonyolultabbakról többet beszélgetni, háttér-információkat gyűjteni hozzájuk, a témájukhoz kapcsolódó filmet, képzőművészeti alkotásokat megnézni, élet közelibbé tenni a nehezen elképzelhető, távoli dolgokat.

Régi és új

Nemcsak nyelvet lehet tanulni a felszabaduló időben. Szórakoztató elfoglaltsággá válhat a főzés – most úgy is nagy divatját éljük – alapismereteinek megtanulása. Nem kell feltétlen költséges tanfolyamra befizetni a lurkót, meg lehet este beszélni a következő napi menüt, összeírni a hozzávalókat, kikeresni a szakácskönyvből a receptet. Heti menüsort is lehet szerkeszteni, új ételek elkészítési módját letölteni.

A legtöbben meglepő kreativitásról tesznek tanúbizonyságot, és a következő tanévben már biztosabban tájékozódnak például a súly- és űrmértékek világában.

Ha egy család abban a kivételes helyzetben van, hogy a nagyszülő is segít a szünidő tartalmas lebonyolításában, olyan tevékenységekbe is belekóstolhatnak a gyerekek, melyek gyakorlására ma már ritkábban adódik lehetőség. Azt is megtapasztalhatják, hogy a régiek a muszáj feladatokból miként varázsoltak örömteli együttléteket. A meggymagozásra el lehet hívni egy-két barátot. Így vidámabban megy a munka, és a késztermékből a besegítő is vihet haza például egy kis üveg befőttet.

Ott is lehet szép és tartalmas szünidőt biztosítani a gyermeknek, ahol az anyagi keretek szűkösebbek, csak figyeljünk egymásra, merjünk adni önmagunkból, és őszinte örömmel fogadjuk a másik közeledési szándékát.

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti