Spárgaözön: íme 3 szuper könnyű recept spárgából!

Megteltek az üzletek polcai spárgával, amelyet messze nem csak párolva, köretnek és krémlevesnek lehet felhasználni. Összegyűjtöttünk három olyan finomságot, amely ebből a remek – és nem utolsósorban egészséges – zöldségből könnyen elkészíthető.

Kép: Stephanie Studer / Unsplash
Kép: Stephanie Studer / Unsplash

Kép: Stephanie Studer / Unsplash

Alternatív grillzöldség

Már nincs akadálya annak, hogy szabadtéren grillezzünk. Nem kell azonban ott sem húst hússal ennünk, hiszen zöldségekből is legalább olyan finom grillételeket készíthetünk (amit persze azért szalonnával is meg lehet fűszerezni…). Ilyen ez a spárgás keverék, amelyet – ha nincs kertünk vagy teraszunk – sütőben is elkészíthetünk.

Hozzávalók: Fél kiló spárga (a legjobb vegyesen, de lehet csak fehér vagy csak zöld is), fél kiló gomba, 1 cukkini, 15 deka füstölt szalonna, 2 nagy fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, olívaolaj, só, bors

Elkészítés:
Hántsuk le és vágjuk kisebb darabokra a spárgát (a fás részeket dobjuk ki), pucoljuk meg a gombát, a cukkinit és a hagymát, majd szeljük azokat vékony karikákra. Vágjuk vékonyabb csíkokra a szalonnát is, a fokhagymát pedig pucoljuk meg.

Ha az ételt bent készítjük, akkor melegítsük elő a sütőt 220 fokosra, majd béleljünk ki egy sütőedényt sütőpapírral. Finoman döntsük bele az előkészített összetevőket, sózzuk és borsozzuk, majd bőségesen locsoljuk meg az egészet olívaolajjal. Figyeljünk arra, hogy a zöldségek egyenletesen terüljenek el a sütőedényben. Ha ezzel megvagyunk, toljuk be az ételt a sütőbe, és hagyjuk ott nagyjából 20–25 percre (amíg a zöldségek mind meg nem puhulnak, és enyhén meg nem pirulnak). Az idő leteltével vegyük ki az ételt a sütőből, és fogyasszuk azonnal.

A finomságot ugyanígy készíthetjük kertben, grillsütőn is. Ott azonban jobban kell figyeljünk arra, hogy a keverék le ne égjen (és ennek érdekében az edényt időnként meg is kell mozgatnunk, a zöldségeket finoman meg is kell kevergetnünk).

Kép: Stephanie Mccabe

 

Spárgás tészta recept

Tésztához is kiváló választás a spárga, hiszen remek tejszínes, krémes feltétet készíthetünk belőle. Ráadásul előre is el lehet készíteni, így ahhoz, hogy látszólag pillanatok előrukkoljunk vele, nem kell mást tennünk, mint gyorsan kifőznünk a tésztát.

Hozzávalók: fél kiló penne, 1 kiló zöldspárga (de lehet akár fehér is), 20 deka füstölt sonka, néhány evőkanál vaj és olívaolaj, 2 deci tejszín, 10 deka kenhető sajt, oregánó vagy kakukkfű, só, bors

Elkészítés:
Tegyünk föl forrni egy fazéknyi vizet (sóval és cukorral), amiben majd a tésztát kifőzzük, a forralás és főzés ideje alatt pedig készítsük el a feltétet. Ehhez pucoljuk meg a spárgát (persze csak ha fehéret használunk), és vágjuk rövidebb darabokra (ügyeljünk arra, hogy nehogy maradjon benne olyan hajtás, amely már elfásodott). Ha ezzel megvagyunk, mossuk meg még egyszer a spárgát, majd tegyük föl főni nagyjából 5 percre. Ezt követően szűrjük le, és hideg vízzel kicsit öblítsük le. Vágjuk a sonkát vékony csíkokra.

A vajat és az olívaolajat vegyítsük el egymással, majd egy serpenyőbe tegyük föl forrósodni. Ha már fölhevült, adjuk hozzá a sonkát, majd kissé pirítsuk meg. Ezután hozzáadhatjuk a spárgadarabokat is, majd a keveréket ízlés szerint szórjuk meg kakukkfűvel vagy oregánóval, és persze sózzuk és borsozzuk is. Adjuk hozzá a tejszínt és a sajtot, majd főzzük az egészet nagyjából 5 percig. Ezt követően hozzáadhatjuk az addigra elkészült tésztát, és máris fogyaszthatjuk.

Zöld-spárga saláta recept

Bátran használhatjuk a spárgát saláta elkészítéséhez is, ráadásul nem csak hagyományos zöldsalátákhoz adhatjuk, hanem akár laktatóbb, tojásos típusokhoz is. Meglepő, de igazán jól passzol egymáshoz ez a két összetevő. Ráadásul külön fogásként, vagy sültek mellé, köretként is fogyaszthatjuk.

Hozzávalók:

A salátához: 1 kiló spárga (lehetőleg zöld), 20 deka szalonna, 4 főtt tojás

A hollandi mártáshoz: 5 tojássárgája, 1 deci, 10 deka vaj, 1 citrom, só, bors

Elkészítés:
Mosás után tördeljük apróbb darabokra a spárga felső részeit (az alsó lehet hogy fás), majd dobjuk enyhén sós, forrásban lévő vízbe. Főzzük nagyjából öt percig, úgy, hogy a sípok még roppanósak maradjanak. Ezt követően szűrjük le a zöldséget, öblítsük át hideg vízzel, majd csöpögtessük le jó alaposan. Közben főzzük meg a tojást, majd vágjuk vékony karikákra. Ugyanígy szeljük csíkokra a szalonnát, majd serpenyőben pirítsuk meg (a kiolvadt zsírt öntsük le róla, később még szükségünk lesz rá a salátához). Ezt követően rendezzük egy tálba a spárgadarabokat, a tojásszeleteket és a szalonnáz, majd az egészet öntsük le a szalonna pirításakor megmaradt zsírral.

Készítsük el a hollandi mártást úgy, hogy a tojássárgáját és a tejszínt habverővel jól elkeverjük, majd hozzáadjuk a az előzetesen megolvasztott vajat, sózzuk, borsozzuk és citromlével ízesítjük. A salátát ezzel a mártással tálaljuk.

A cikk a Képmás magazin 2013. májusi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti