Szelíd válasz a tápszerárak növekedésére: tanulj szoptatni kedvezményesen!

Akár szopizik a baba, akár tápszert kap, abban megegyezhetünk, hogy minden édesanya a legjobbat szeretné adni gyermekének. Mára már az sem vita tárgya, hogy bármi legyen a táplálási mód, a jó kötődést ez nem befolyásolja. Napjainkban mindennek egyre magasabb az ára, ez alól a tápszer sem kivétel, sőt. A kisgyermekes családok pénztárcáját ez jelentősen megterheli. Dr. Dékány Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvossal, a Szülni jó! központ vezetőjével kerestük a lehetőségeket, amelyek ebben a helyzetben segítő jobbot jelenthetnek az érintetteknek.

nő szoptat
Kép: Pexels/Alina Matveycheva

– Nemrég szélesebb körben is elérhetővé tették a szoptatásra felkészítő tanfolyamukat. Hogyan született meg ez a nagylelkű felajánlás, amit a Szülni jó! honlapján keresztül kínálnak?

– A kórházi munkám mellett a várandósság, a szülés és a gyermekágy terén igyekszem – amennyire lehetséges – segíteni az anyáknak, hogy azok is, akik esetleg nem engedhetik meg a magánellátást, minél felkészültebbek lehessenek a babázás időszakára.

Alapvetően a nő rendelkezik a képességgel, amely által szülni, szoptatni, a babáját ellátni tudja. Mostanság viszont olyan világot élünk, amelyben sok anyukának nincs lehetősége spontán felkészülni, mint az elődeinknek. Régen a többgenerációs nagycsaládokban már egész korán találkozhattak a nagyobb testvérek, rokonok akár a szüléssel, de a gyerekápolással, szoptatással biztosan. Napjainkban ez ritkán adott.

Évekkel ezelőtt a Szülni jó! YouTube-csatornája ezen tudás pótlására indult el. Az utóbbi időben számos vészhelyzet állt fenn; gondolok a Covid-járványra, a háborús fenyegetettségre és a napjainkban egyre erősödő gazdasági válságra.

Átérezve ezen nehézségeket a családok életében, az 5 órás online szoptatási tanfolyam kedvezően vagy akár ingyenesen elérhető.

Lelkiismeret kérdése, ki mennyiért tölti le az anyagokat. Beszélgetésünkig már több mint 250 letöltés valósult meg, és az akció még február végéig tart – mi ezzel próbálunk segíteni.

Az árnövekedés kiemelkedő a tápszerek esetében, emiatt úgy látjuk, most még inkább aktuális a szoptatás népszerűsítése. Hiszen azon túl, hogy ez a legeslegjobb táplálási forma a baba számára, gyakorlatilag ingyen van.

– Milyen tudást szereznek a tanfolyamon résztvevők?

– A tanfolyam egy-egy probléma/tematika köré épült a könnyű kereshetőség végett. Fontos, hogy ha mondjuk egy mellgyulladással néz szembe egy szoptató anya, akkor könnyen találjon rá segítséget. Emellett lelki támaszt is próbálunk adni, mert a szoptatáshoz elengedhetetlen, hogy kiegyensúlyozott legyen az anyuka. Például szó esik arról, hogy ha valaki hangulatingadozást él meg – ami teljesen természetes ebben az időszakban –, ettől nem apad el a teje. A tanfolyamot elvégzőknek javasolni szoktam a hasonló életállapotban lévő anyukák támogató csoportjához való csatlakozást is, hiszen a nehézségek és örömök megosztása könnyebbé teszi a helyzetek kezelését. Erre mi is indítottunk belső csoportot.

– Mikortól és hogyan érdemes készülni a szoptatás időszakára?

– A várandósság alatt már jó készülni. Javaslom hivatalos szoptatási tanácsadó oldalak meglátogatását: például a La Leche Liga keretében online és személyes tanácsadás is elérhető. Fontos a tárgyi tudás elsajátítása, de legalább ilyen meghatározó a tapasztalatszerzés is.

Jó, ha egy barátnő, családtag segítségével történik ez, akiknél az anyuka láthat szoptatási pozíciókat, találkozhat egy-egy megoldási lehetőséggel, így rengeteget tanulhat, és könnyebben értelmezi majd helyesen a baba jelzéseit.

– Számos kismama már a várandósság idején elhatározza, hogy szoptatni szeretné a babáját, viszont a kezdeti nehézségek, vagy éppen fizikai/biológiai akadályok meggátolják ezt. Mi segítheti a sikert?

– Fontos tudni, hogy a nők 98%-a anatómiailag képes a szoptatásra. Azt ellenben nagyon kevesen tudják, hogy a szoptatást tanulni kell. Sokan azt gondolják, ez egy teljesen ösztönösen működő folyamat. Pedig mind az anyának, mind a babának időre van szüksége és sok-sok gyakorlásra, kitartásra, hogy sikerrel járjanak.

A szülésre most már egyre többen tudatosan készülnek. Bár ez esetben is vannak, akik olyan természetes folyamatként kezelik, ami így vagy úgy, de lezajlik. Ez igaz, de lelkileg és testileg is készülni kell a változásra. Találkozom olyan esetekkel, ahol, bár a szülésre fel tudtak készülni, a szoptatás és a gyermekágy időszakára kevésbé fordítottak figyelmet. Ezek a tanfolyamok nagyban segítenek a szoptatás utáni vágy gyakorlatba ültetésében és az ebben való kitartásban.

Kép
Dr. Dékány Ágnes
Dr. Dékány Ágnes – Fotó: Páczai Tamás

– Bár elsősorban az anya-baba párosé az oroszlánrész, de az apukákat se hagyjuk ki. Mi az ő feladatuk?

– Régebben csak élőben tartottuk a szoptatási tanácsadás tanfolyamunkat, és az apákat is invitáltam rá. Számos esettel találkoztam, amikor mókásan mesélték az apák, hogy ők jöttek, mert a feleségük azt mondta, a doktornő várja őket is. Ezeknél az apáknál sokszor mély hozzáállásbeli váltás ment végbe: itt értették meg a szoptatás komplexitását, amelynek rengeteg buktatója lehet. Tudatosult bennük, hogy a baba és az anya szempontjából ez milyen testi-lelki erővel bír. Sokan itt döbbentek rá, hogy apaként mekkora támaszt nyújthatnak a párjuknak és a babájuknak. Fontosnak tartom az apukák részvételét, mert amikor a nő a gyermekágy időszakában van, egy hormonális hullámvasúton ül, kissé a realitástól is elszakad – ami teljesen természetes.

Sokszor érezheti úgy az anya, hogy egy-egy szoptatás élet-halál kérdése. Ilyenkor megmentheti a helyzetet egy olyan apa, akinek van tárgyi tudása a szoptatásról, aki objektív szempontból lát és biztat.

Emellett a kívülről érkező, akár destruktív támadásokat, véleményeket is tudják hárítani az apák, ha rendelkeznek egy biztos tudással a szoptatás milyenségéről.

– Ön is érintette, és valóban, több elbizonytalanító tényezője lehet a szoptatásnak. Sokan ilyenkor arra gondolnak leghamarabb, hogy kevés a tej stb., és jöhet a tápszer. Valóban ez a következő lépés?

– Ha elbizonytalanodik egy anyuka, mindenképp ajánlom egy szoptatási szaktanácsadó kihívását, mert a legtöbb esetben kiderül, hogy nem a tej mennyiségével van a baj. Ha mégis, akkor első körben a tej egyszerű módszerekkel visszaszaporítható. Ezen túlmenően léteznek szoptatásbarát eszközök is, azok is segíthetnek a baba táplálásában.

– Azoknak, akiknek a kisbabája kizárólag tápszert fogyaszt, mit tud tanácsolni ebben az időszakban, amikor a gazdasági helyzet miatt ennek az ára is rohamosan nő? Hogyan tudják kiváltani/redukálni a tápszert?

– Megoldás lehet és jó hír, hogy a szoptatás valamilyen mértékig visszahozható. De ez attól is függ, mi az indítéka a tápszeres táplálásnak. Hiszen vannak kizáró okok.

Mindenképp mérlegelni kell a helyzetet: lelki, pszichés, fizikai problémák, kötődési elakadások esetén nem szabad erőltetni a szoptatást.

Ugyanakkor függ a baba korától, szopizásra való nyitottságától és az anya nyitottságától is. Számos pozitív példát ismerek, amikor végül lecserélték a tápszert. Például, amikor műtétje volt az anyának, és hazatérve szilárd elhatározással, kitartással többségében újra szopizni tudott a baba. Ha „csak“ a figyelem tolódott el a tápszer irányába, érdemes lehet újra próbálkozni a szoptatással.

Abban az esetben nagyon nehéz a kérdés, ha egy családnál úgy alakul valami oknál fogva, hogy a tápszer lesz a fő tápláléka a kisbabának – ez a legkiszolgáltatottabb helyzet. Viszont ez esetben a nagyobb babáknál a hozzátáplálás bevezetését gondolnám át. Szakemberek segítségével a tápszer mennyiségét próbálnám alakítani, lassan átvezetni a kisgyermek táplálásának szintjére. Természetesen az egészségügyi szabályokat betartva, és a baba/kisgyermek lehető legtáplálékdúsabb étkeztetésének megfelelve.

– Válságok, bizonytalanságok jellemzik napjainkat. Milyen kapaszkodók, biztatások léteznek a mai kor kismamái számára?

– Fantasztikus, ahogy az emberbe a gyerek utáni vágy mélyen bele van kódolva. Persze számos ideológia és nehézségek sora próbálja ezt elnyomni. Mi, szülés körüli segítők azon fáradozunk, hogy megpróbáljuk a szülést és annak környezetét a lehető legbiztonságosabbá, örömtelivé tenni, és kapaszkodót próbálunk adni. Nyilván tapasztalható egy visszaesés, de a szívünkbe kódolt vágy mindig utat tör magának.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti