Lehetek másnapos egy félpohár jó minőségű bortól is? Igen.

A hisztaminérzékenység
Lehetek másnapos egy félpohár jó minőségű bortól is? Igen.
Lehetek másnapos egy félpohár jó minőségű bortól is? Igen.

Kép: Profimedia-Red dot

Szeretek időnként egy egy pohár vörösbort elkortyolgatni egy jó beszélgetés közben, vagy egy ízletes fogás mellé. Néhány éve azonban észrevettem, hogy bár jólesne, egy két kortynál többet nem tudok meginni, mert rosszullét, kiütések, fejfájás fog el már néhány percen belül, és még másnapos is leszek. A környezetem azt mondta, azért mert nem vagyok rendszeres alkoholfogyasztó és nincs hozzászokva a szervezetem. Nemrég tudtam meg, hogy a probléma hátterében a hisztaminérzékenység állhat, amely bizonyos ételek fogyasztása esetén is allergiás reakciókat válthat ki.    

A hisztamint, a szervezetünkben természetesen előforduló DAO-enzim bontja le, amely bizonyos gyulladásos- és egyéb megbetegedések következtében elfogyhat a szervezetünkből, vagy csak kis mértékben marad meg, továbbá hatékonyságát gyengítheti más, például magas koffeintartalmú élelmiszerek fogyasztása.

Vagyis akinek a szervezetében ez az enzim csak alacsony mértékben vagy egyáltalán nem fordul elő, és ráadásul még sok koffeines italt is fogyaszt, annak a hisztamin lebontásával problémái lesznek, főleg akkor, ha kifejezetten magas hisztamintartalmú ételeket is eszik, mint például az érlelt sajtok, piros gyümölcsök, erjesztett italok: bor, pezsgő, sör.

Eddig csak diétával lehetett tünetmentes egy hisztaminérzékeny, feltéve, ha az illető egyáltalán tudott a konkrét problémáról, mert a körzeti orvosok is csak nemrég kezdtek el ezzel a témával foglalkozni, tekintve, hogy szakirodalma is csak tíz éve létezik.

Ha kiderül, hogy ez a probléma, elkerülhetjük a magas hisztamintartalmú ételek, és a koffeines italok fogyasztását, de a legjobb, ha kezelni, segíteni tudjuk a hisztamin lebontást, vagyis pótolni a felelős enzimet a szervezetünkben. Érdemes étkezési naplót vezetni, és felkeresni egy specialistát . Magyarországon a Máv Kórházban végeznek olyan vérvételes vizsgálatot, amivel kimutatható a hiányos enzimműködés.

A témáról bővebben az etelerzekenyseg.hu/hisztaminerzekenyseg oldalon lehet tájékozódni.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti