Ebéd gazból, virágból, bogyóból

Nyáron mindenki közelebb kerül a természethez. Az erdőről, mezőről gyűjtött növényekkel megbolondíthatjuk megszokott nyári ebédünk fogásait.

Kép: pixabay.com

Porcsin

Porcsint (Portulaca oleracea) alighanem mindenki látott már, legfeljebb nem tudta róla, hogy ehető. Pedig jótékony hatással van a gyomorra, segíti az emésztést – túlzásba vitt fogyasztása ugyanakkor hashajtó lehet –, savanykás levelei bármilyen nyári csemegét feldobnak. Ha tehát gazolás közben szembekerülünk ezzel a növénnyel (kertekben, homokos talajon találhatunk rá), a különleges étel reményében érdemes felszednünk. Kivétel, ha trágyázott talajban nőtt vagy permetszert tartalmazhat. Zsenge levele és magja salátákba, szendvicsek tetejére kerülhet, illetve megpárolhatjuk fokhagymás vajon. De készíthetünk belőle főzeléket/levest is Czifray (Czövek) István 19. századi receptje alapján: „végy  […] sóskát, portsint, petrezselymet, olasz salátát. Adj hozzá egy kevés mogyoróhagymát, egynehány levél bazsalikomot, majorannát és kakukkfüvet. Törd öszve kő vagy fa mozsárban.” Ezután egy kis ecettel és vízzel tegyük tűzhelyre és főzzük addig, míg forrni nem kezd. Ekkor sózzuk, és sűrítsük: „mint a szükség kívánja, faolajjal [olívaolaj], tojásszékével [tojássárgája], vagy aludt marhahús-lével.”

Boszorkánykása

A harmatkását (vízi: Glyceria maxima, réti: Glyceria fluitans) június végétől szokták régen gyűjteni, méghozzá csónakon. Ez a barnássárga, fénylő magvú vízinövény ma már a vízi szárnyasok eledele, de egykor része volt a népi táplálkozásnak. Megszárított szemtermését meghántolva készítették el kásának, gombócnak főzve pedig gyógyítási célokra használták.

Vaddesszert

Vadszedret (Rubus fruticosus), húsos somot (Cornus mas) és fekete bodzát (Sambucus nigra) már nagyobb valószínűséggel ettünk. A nyári kirándulásaink során gyűjthető gyümölcsök ugyanúgy felhasználhatók, mint termesztett társaik, készíthetünk belőlük lekvárt, zselét vagy süteményt: tehetjük lepény tetejére, piskóta vagy rétes belsejébe, vagy morzsasütibe is. Mézzel és zsályával átmelegítve vadhúsok mellé kínálhatjuk mártásként. Mindhárom gyümölcs nagy arányban tartalmaz C-vitamint.

Virágos italok

Régi kalendáriumokban és gyógynövényekről szóló írásokban gyakran találkozhatunk valamilyen italban (vízben vagy még inkább: borban) ázó virággal, fűszerrel. Nyáron mi is készíthetünk hasonlót. Bort, vodkát, likőrt (pl. limoncello) vagy limonádét, turmixot színesíthetünk így. Használhatjuk a piros és lila színben is pompázó méhbalzsamot (Monarda dydima), amely fűszeres aromája mellett gyulladáscsökkentő volta miatt ajánlható. Szintén ilyen hatású a körömvirág (Calendula officinalis), a mályva pedig (Malva sylvestris) száj- és torokbetegségeken is segít. Szedhetünk kakukkfüvet, rózsát, árvácskát, kankalint is a pohárba, kancsóba.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti