A rugalmas munkaidő előnyei – Ha dolgozni szeretnél, de nem tudsz 8 órában

Lehetne másképp

Míg Magyarországon „munkának” a határozatlan idejű, nyolc órás, mindennapi munkavégzést tekintik, addig Európa más országaiban számos modell is működik: ezt hívják úgy, hogy rugalmas munkavégzés. Ha a hazai törvényhozásba is beemelnék ezeket ajánlott modellként, sok család életét könnyítenék meg.

alternatív munkaidő
Fotó: Unslpash

Öt nap helyett – Compressed hours

A munkavállaló a munkaidőt kevesebb munkanap alatt dolgozza le (például heti 35 óra munkaidőt nem öt, hanem négy munkanap alatt). Ez a modell lehetővé teszi, hogy hetente egy teljes napja felszabaduljon a munkavállalónak.

Rugalmasan – Flexi time

A munkavállaló bizonyos határok között maga dönti el, mikor kezdi és mikor fejezi be a munkát, mikor tölti a munkaközi szünetet. A regisztrált munkaórák összeadódnak egy meghatározott időszak végén. Ez a fajta munkavégzés sokat segíthet a gyereket nevelő szülőknek, hiszen az iskolakezdéshez, vagy az óvodazáráshoz könnyebb alkalmazkodni vele.

Ketten az egyben – Job-sharing

Egy teljes munkaidős állást két munkavállaló lát el úgy, hogy egymással megegyezve állapítják meg a munkavégzést. Ezt be lehet osztani úgy, hogy mindkét munkavállaló fél napot dolgozik. Így lehetőség van arra, hogy a délelőtti órákban (amikor a gyermek óvodában/iskolában van) egy kisgyermekes nő dolgozzon, délután pedig (iskolai órái után) egy egyetemista munkavállaló végezze a munkát.

Választás elsőbbséggel – Self rostering

A több műszakos munka egy formája, melynél a munkavállaló kiválaszthatja a számára legkedvezőbb időszakot. Ilyenkor is a munkáltató határozza meg végső soron a beosztást, (nincsen garancia arra, hogy a munkavállaló az általa meghatározott munkaidőben kerül beosztásra), de előnyben lehet részesíteni bizonyos munkavállalói csoportokat (például kisgyermekes nőket, időseket, ápolásra szoruló felnőttet gondozókat).

Késés helyett – Staggered hours

A munkavállalók egy-egy csoportja kisebb mértékben eltérő időben kezdi és fejezi be a munkát. Például a munkáltató reggel 7 és 9 órakor határoz meg munkakezdési lehetőséget, délután 4 és 6 órakor pedig befejezési lehetőséget. Így lehetővé válik az időponthoz kötött rendszeres elfoglaltság, például a gyerekek hazaszállítása.

Család, kultúra, zarándoklat, természetjárás, vállalkozás, kommunikáció - Molnár-Bánffy Kata Instagram posztjait is érdemes megnézni, a profilja ITT érhető el.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti