Családi programok húsvétra és a tavaszi szünetre

Országszerte számos programmal várják a családokat a tavaszi szünetben. Tavaszi vásárok, húsvéti hagyományok, izgalmas kiállítások, sétahajózás és hímes tojás minden mennyiségben - íme ajánlónk a 2019-es tavaszi szünetre.

Kép: Budapesti Tavaszi Vásár

Vásár és húsvéti sokadalom Budapesten

Színes családi programokkal, hagyományőrző foglalkozásokkal, néptánc bemutatóval és felvonulással, gasztro show-val, koncertekkel vár idén húsvétkor is mindenkit a Várkert Bazár. A színpadon Gólyalábas utcaszínház, Czinege Tamás gasztroshow-ja és maszkos óriásbáb-előadást láthatunk. A húsvéti hagyományok népzenével és néptánccal elevenednek meg azon a felvonuláson, amely a Clark Ádám tértől indul a Várkert Bazárig szombaton 13 órától és hétfőn 11 órától. Napközben pónilovaglás, kézműves foglalkozások, gyerekjátszótér, állatsimogató, mesterségbemutatók is színesítik a kínálatot. Estéként a nagyszínpadon koncertek várják az érdeklődőket. Fellép többek között a Pély Barna Trió, Pannonia Allstars Ska Orchestra, a Parno Graszt és a Firkin is.

A Budapesti Tavaszi Vásár programjait a Vörösmarty tér felújítása miatt idén nem egy, hanem négy helyszínen rendezik meg: a Vigadó tér környékén, a Duna-korzón, a Fővám téren és a Deák téren a korábbi években már megszokott vásári hangulatot élvezhetik a látogatók. A kézművesek pavilonjaiban a húsvéti kultúrkörhöz kapcsolódó hagyományos és dizájntermékeket csodálhatjuk meg, a vendéglátósoknál pedig az ünnephez kapcsolódó ételeket kóstolhatunk. A Duna-korzón felállított színpadon koncertekkel, iparművészeti bemutatókkal, népzenei és néptáncos műsorokkal találkozhatunk. A Városháza parkba inkább a gyerekekkel érkezőket várják előadásokkal és kézműves játszóházzal, ahol húsvéti ajándéktárgyakat, játékokat készíthetnek.

Kiállítások, ahol újra gyerekek lehetünk

A Magyar Természettudományi Múzeumban Európa legnagyobb, Lego-kockákból épített utazó kiállítását láthatjuk. A látványos bemutató nemcsak a modellek méretével, hanem témáival is újat kínál. A tárlat több mint 100 modellje között találunk 900 ezer kockából készült, hatméteres Batmobilt, az Air Force One 11 méter hosszú, egymillió kockából felépített mását, megelevenedik Gotham City hatalmas városa, láthatjuk a Csillagok Háborúja sorozat leghíresebb hajóit és alakjait, valamint a Pókember, a Vasember és a 2,5 méter magas Hulk életnagyságú modelljeit is. A kiállítást nyomógombokkal működtethető szerkezetek és interaktív makettek teszik még látványosabbá.

Kép: Varázslatos világűr kiállítás

 

A Mezőgazdasági Múzeumban a Varázslatos világűr – Csillagközi kaland látványos kiállításába lépve egy galaktikus kaland részesei lehetünk. Bebarangolhatjuk a Naprendszert, sőt, elmerészkedhetünk a Tejúton is túlra, miközben furfangos feladványok és kozmikus kihívások teszik próbára bátorságunkat, tudásunkat és érzékeinket. Küldetésünk célja, hogy az egyes űrkikötőket érintve megfejtsük a mindenség titkait, begyűjtsük a fényjeleket, majd szerencsésen visszatérjünk a Földre. Belépéskor a látogatók szöveges játékfüzetet kapnak, mellyel lépésről lépésre kerülhetnek egyre közelebb a célhoz.

Húsvéti hagyományok

A Szentendrei Skanzenben már április 16-án megkezdődnek a programok. A tavaszi témahét központi témája a húsvéti készülődés és a nagyhét szokásainak bemutatása 10 élő múzeumi helyszínen. A Skanzen portáin megelevenednek a böjti időszak, a virágvasárnap és a nagyhét szokásai, ízei, játékai.

A Skanzen húsvét programjainak középpontjában legősibb húsvéti jelképünk, a bárány áll. Lesz bárányszépségverseny, pásztorkutya-bemutató és pásztoros játékok. A tojásberzselés, írókázás, pingálás mellett pedig pásztorbotot, tarisznyát és gyapjúbárányt is készíthetnek a résztvevők. Mesterségbemutatók, gólyalábasok és mesemondók is szórakoztatják a közönséget és koncertet ad a Szélkiáltó, a Meszecsinka és a Tázló Együttes.

Az ópusztaszeri Emlékparkban a Szeri Húsvét kicsiknek és nagyoknak is kellemes kikapcsolódást ígér, felejthetetlen környezetben. A skanzen utcáján sétálva húsvéti tojásfestés, kalácssütés, ételszentelés, régimódi locsolkodás, bábszínház, mesekert, lovaskocsizás, népzene és néptánc várja a rendezvényre érkezőket. A Nomád Parkban X. századi tevékenységeket próbálhatunk ki, lőhetünk íjjal, emellett lesz kézi orsózás, rokkázás és szalagszövés is. A Lovaspályán a lovasbemutatón megismerhetjük a nomádok félelmetes harcmodorát, fegyvergyakorlatait és lovasjátékait. A Puszta Háza kiállításaival a természet értékeit mutatja be, a Madármegfigyelési nap keretében solymász- és méregkereső kutya bemutató is lesz.

Skanzen Húsvét – Kép: Szentendrei Skanzen

 

Különleges míves tojások

A Baranya megyei Zengővárkonyban működő Míves Tojás Múzeum egyedülálló gyűjteményét nem csak húsvétkor érdemes megnézni. A mintegy 2400 kiállított darabot számláló gyűjteményben olyan különlegességeket is láthatunk, mint az ún. utaveszett, a hucul mintás, a karcolt, a bőcsi írott, a viaszlevonatos, a temperával festett, a patkolt, a mag- és szalmarátétes és a dróttal díszített tojások. A múzeumban a nagyhéten minden nap tartanak tojásdíszítő bemutatókat: a fémrátétes díszítés, közismert nevén a tojáspatkolás hétfőtől szerdáig, a magrátétes díszítés pedig csütörtökön és pénteken szerepel a programban. A látogatók kipróbálhatják a hagyományos hímes tojás mintákat játékosan ismertető hímestojás dominót, memória játékot vagy a Hímestojás négyzetet. Húsvét hétfőn 15 órakor a Zengővárkonyi Népiegyüttes "Húsvéti Locsoló" című néptáncos műsorával szórakoztatja a látogatókat a múzeum előtt.

Húsvét a várban

A diósgyőri vár ünnepi programjai már nagyszombaton elkezdődnek. Mesteremberek népesítik be a várudvart, megnézhetjükk, hogyan dolgozik a kovács és a fazekas, megismerkedhetünk a középkori gyógyászat rejtelmeivel, és megnézhetünk a nagypénteki János-passió előadására való készülődés jeleneteit. Vasárnap és hétfőn hagyományos húsvéti programokkal várják a látogatókat: részesei lehetünk a locsolkodásnak, tojást festhetünk, nyuszit simogathatunk, megleshetjükk, hogyan dolgozik a tojáspatkoló. A gyerekek kipróbálhatják a csigafuttatót, a teknőhorgászatot, a hordóhúzogatót, a középkori kalapdobálót és az ágas mérleget is. Naponta négy alkalommal rendhagyó vártúrákat tartanak, az egyes termekben érdekes korabeli történeteket hallgathatunk meg. A hangulatról az Agyagbanda és a Számadó zenekar gondoskodik, aki kedvet érez hozzá, az a táncházba is bekapcsolódhat. Hétfőn a Tardi Pávakör tagjai elevenítik fel a matyó hagyományokat és dalokat, bemutatják, milyen volt régen a locsolkodás.

Kép: pixabay.com

 

Indul a hajózási szezon

Április 19-22. között ingyenes programsorozattal, a már hagyománynak tekinthető Húsvéti Nyuladalommal ünnepel Siófok. Kézműves programok, játszópark, gyerekkoncertek, sport és táncbemutatók, estkénként pedig könnyűzenei koncertek szórakoztatják a közönséget. A négy nap alatt kézművesek és gasztrokereskedők is várják a látogatókat a Fő téren, húsvétvasárnap pedig elstartol a IV. Tojás- és Nyúlfutam is a Balatuning Egyesület szervezésében. A tavaszi szünet idejére időzítve, április 17-24. között ingyenes Szünidei Szöszmötölővel is készülnek a gyerekeknek a Kálmán Imre Kulturális Központban.

2019. április 20-án ünnepélyesen elindul az első hajó Siófokról Balatonfüredre, ezzel megnyitva a 173. balatoni hajózási szezont. A négy napos hétvégén húsvéti séta- és gyerekhajókat is indítanak Siófokról, és egy érdekes vízi sportot is kipróbálhatunk, a SUP-ot, azaz az állószörpöt. Még több húsvéti és tavaszi szüneti balatoni programért kattints ide>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti