3 könnyű és finom tej-, fruktóz- és laktózmentes étel nagyböjtre

A nagyböjtöt sokan sokféleképpen élik meg: van, aki a böjti időszak mind a negyven napjára lemond a húsról, van, aki elhagyja a tejtermékeket, a tojást, a finomított cukrokat, tartózkodik az édességektől, az alkoholtól (vagy akár a közösségi hálóktól és még sorolhatnánk). Én most azoknak szeretnék segíteni, akik akik egyáltalán nem jártasak abban, hogyan tudnának ásványianyagokban és vitaminokban gazdag, tartalmas ebédet készíteni a korábban használt összetevők nélkül.

a böjti ételek egyike, egy vöröslencse leves

A böjti ételek egyike a vöröslencse leves – Kép: Varga Zita Hella / babakonyha.hu

A reggelt érdemes teljes értékű étkezéssel indítani, ez természetesen nem egyenértékű azzal, hogy tele esszük magunkat, hiszen hazánkban a szabály éppen abban a formában honosodott meg, hogy a böjti napokon csak háromszor lehet étkezni és egyszer jóllakni. Tehát az, hogy teljes értékűen étkezünk, azt jelenti, hogy az adott reggeli tartalmazza a számunkra legfontosabb vitaminokat, ásványianyagokat. Ideális választás lehet például egy hajdina kása, mivel ez a szupergabona (amelynek egyébként semmi köze a gabonákhoz, ráadásul még gluténmentes is!) magas fehérje- és élelmirost tartalommal bír, gazdag kalciumban, B-vitaminban, de még E- és C- vitamin is van benne.

Hajdinakása recept a tej-, fruktóz-, laktózmentes diéta szerint

Hozzávalók:

  • 1 bögre hántolt hajdina
  • 3 bögre növényi tej vagy víz (vagy felesben)
  • Édesítésre ízlés szerint xilit, fahéj

A hajdinát legalább háromszor átmossuk, hogy eltűnjön az enyhén olajos íze. Háromszoros mennyiségű vízben vagy növényi tejben egy fedett fazékban alacsony fokozaton megfőzzük. 20 percig főzzük, majd 10 percig még a tűzhelyen hagyjuk, ha így teszünk, nagyon finom állagú kásánk lesz. Érdemes a végén édesíteni, és egy marék mandulával, mogyoróval megszórni, mert ezek az olajos magvak vitaminokban tovább gazdagíthatják reggelinket.

Melengető vöröslencse krémleves recept a tej-, fruktóz-, laktózmentes diéta szerint

Hozzávalók:

  • 1 bögre vöröslencse
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 közepes répa
  • 2 paradicsom
  • só, fehérbors, szerecsendió, 1 teáskanál natúr ételízesítő
  • 200 ml natúr kókusztejszín (lehet más növényi tejszín is)

A hagymát apró kockákra vágjuk, pár csepp kókuszolajon megdinszteljük, közben átmossuk a lencsét, és leforrázzuk a paradicsomot, amelyet így könnyű meghámozni, majd icipicire kockázni. A hagymára rádobjuk a kis kockákra vágott paradicsomot, répát és a lencsét, kicsit átpirítjuk, majd felöntjük vízzel, úgy, hogy a zöldségeket bőven ellepje. Forrás után visszavesszük a hőfokot, fűszerezzük és fedővel letakarva pároljuk meg a zöldségeket, a lencse miatt érdemes többször megkavarni, nehogy leégjen. Kb. 15 perc alatt elkészül, és már lehet is turmixolni, majd a növényi tejszínnel felönteni, még egy kicsit átforralni (pár perc). A tetejére - A-, B és E-vitaminban gazdag - diót piríthatunk.

Vega cukkinifasírt sáfrányos rizzsel sütőben sült céklával

Egy gazdag leves mellé tökéletes választás lehet egy sütőben sült zöldséges fasírt. A recepttől eltérően összekeverhetünk többféle zöldséget is a beáztatott fűszerezett zabpehellyel, ez utóbbi ugyanis egy igazi vitamin- és ásványianyag-bomba, és rendkívül magas a fehérje tartalma.

Hozzávalók:

  • 2 közepes, zsenge cukkini
  • 1 krumpli
  • 1 bögre apró szemű zabpehely
  • 1 fej vöröshagyma
  • fűszerek: só, bors, bazsalikom, petrezselyem, őrölt kömény
  • Körethez: 1 bögre rizs + sáfrány
  • 1 nagyobb cékla

A céklát megmossuk, majd alufóliába csomagoljuk és 200 fokra előmelegített sütőbe rakjuk, kb. 40-50 perc alatt puhára sütjük. Közben a cukkinit nagy lyukú reszelőn lereszeljük, kicsit sózzuk, majd hagyjuk állni, hogy levet ereszthessen. Közben megmossuk a hagymát és a krumplit, majd meghámozzuk. A krumplit nagy lyukún reszelőn hozzáreszelhetjük a cukkinihez, a hagymát pedig apró kockákra vágjuk, és egy csöpp megpárolhatjuk. Ha a cukkini levet eresztett, összekeverjük a többi hozzávalóval, és hagyjuk pihenni negyedóráig-húsz percig, hogy a zabpehely felszívhassa a nedvességet, és az ízek összeérjenek.

Pihentetés után gombócokat formázunk, két tenyerünk között kicsit kilapítjuk azokat, és sütővel kibélelt tepsire tesszük (a legjobb a szilikon sütőlap, mert ehhez biztos, hogy nem fog hozzáragadni a masszánk). 190 fokon kb. fél óra alatt készre sütjük a fasírtokat, félidőben megfordítjuk, hogy mindkét oldala ropogós lehessen.

A rizs elkészítése a szokásos módon: olajon üvegesre pirítjuk, majd felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel, ha felforrt a víz, alacsony fokozatra vesszük, fűszerezzük sóval, sárfránnyal, lefedjük, és negyed óráig főzzük, majd még 10 percig a tűzhelyen hagyjuk, hogy pergős szemeket kapjunk.

A sütőben sült céklát kicsomagoljuk az alufóliából (így készítve egészen édes céklát kóstolhatunk), meghámozzuk és felszeleteljük, a fasírt és a rizs mellé tálalhatjuk.

További mentes receptekért katt IDE.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti