A férfihoz a hasán keresztül…

Ezt a legtöbb nő gyorsan megtanulja, még mielőtt asszonnyá lesz. Ám a kezdő feleség első kihívása e témában nem csupán a főzőtudománya, hanem a férj ízlésének és főleg befogadóképességének a feltérképezése.

főzés
Kép: Freepik

 

Az összeköltözés előtt nem hittem, hogy ebből problémánk adódhat. A konyhai alapműveletek és néhány már bevált recept birtokában, nem beszélve az alkalmi babérokról, amit magától a férjjelölttől arattam le, nagy mellénnyel vágtam neki a háziasszonyi feladatok e szeletének. A meglepetés akkor ért, amikor rájöttem, hogy a kampányszerű főzés egyáltalán nem szembesített azzal, hogy e tevékenység időigényes, pénztárcafüggő, tisztában kell lenni a mennyiségekkel, eltarthatósággal, férjuram otthonról hozott íz- és szokásvilágával, és nem utolsó sorban igen nagy kreativitást igényel. Azelőtt nem fért a fejembe, hogy lehet anyáinknak ismételten központi probléma a „mit főzzek?” kérdés. Házasságunk első pár hete után azonban én is ezzel a kérdéssel telefonáltam végig a rokonság gyakorlott asszonyait, a barátnőket, sőt a sógoromat is, aki történetesen szakács. Nálunk a probléma azért is összetett, mert én egy gyenge gyomrú, ételallergiával terhelt nő vagyok, míg a párom egy közel kétméteres, több mint egy mázsás, vasgyomorral megáldott hím.

Nem beszélve arról, hogy mindig késő este álltam neki a főzicskélésnek, a rendes vacsora és a napi események megtárgyalása után, aminek következtében nemcsak a másnapra szánt ebédadag csappant meg, de az én gyomorpanaszaim és a férjem kilói is szaporodni kezdtek. Egy vasárnapi ebédnél aztán anyósom megjegyezte, hogy igen jó húsban van a fia, diétára kéne fogni. Egyszeriben a túlzott megfelelni akarást felváltotta a józan ész és az asszonyi szigor. Persze, a főzést nem mulasztom el, már csak azért sem, mert élvezem, de bevezettem néhány praktikus változtatást, aminek az eredménye egy karcsúbb férj, az étkek takarékosabb hasznosítása, és én sem görnyedek minden este a fazék felett.

1. Előre tervezem a heti menüt, két-három alapfogással, amik könnyen variálhatók.

2. Nagyobb mennyiséget főzök egyszerre, aminek egy részét lefagyasztom, így „vészhelyzetben” is van mit enni.

3. A főzés időpontját áthelyeztem akkorra, amikor a törzsfogyasztóm nincs a környéken, ilyen a kora reggel, amikor ő még alszik, vagy a kora este, amikor még nem ért haza munkából.

4. Végül a hűtő tartalmát úgy rendezem, hogy ne szúrjon szemet a másnapra szánt finomság. Márpedig, aki jártas a férfi és női agy sajátosságaiban, az tudja, hogy ez nem jelent nagy kihívást.

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti